Answer:
6 for $1.26 is better
Step-by-step explanation:
$1.26/6 = $0.21 per can
$1.98/9 = $0.22 per can
Answer:
-24
Step-by-step explanation:
4(x+2−5x)
Combine like terms
4(2 -4x)
Distribute
8 -16x
Let x=2
8 - 16(2)
8 - 32
-24
Answer:
2x^1+1
Step-by-step explanation:
Area=L X W
which means that (14x^4+7x^2) needs to be divided by 7x^2
factorise(14x^4+7x^2) which gives 7x(2x^2+1)
divide 7x(2x^2+1) by 7x^2
gives 2x^2 +1