1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sidana [21]
3 years ago
12

Simplify the expression: 6 + 2(7x + 3),

Mathematics
1 answer:
My name is Ann [436]3 years ago
4 0

Answer:

14x+12

Step-by-step explanation:

6 + 2(7x + 3)

= 6+14x+6

= 14x+12

You might be interested in
Which values of a, b, and c represent the answer in simplest form?
Flura [38]

Answer:

answer is c hope this helps can i have branliest

5 0
3 years ago
100 POINTS! WILL BE MARKED BRAINLIEST!!
QveST [7]

KE = 0 (because velocity is 0)  

PE = mgh = 2kg*9.8m/s^2*40m= 784 joule

<u>Explanation:</u>

KE stands for kinetic energy. In physics, the kinetic energy of an object is the energy that it possesses due to its motion. It is defined as the work needed to accelerate a body of a given mass from rest to its stated velocity.

Having gained this energy during its acceleration, the body maintains this kinetic energy unless its speed changes. Since in this case, the building is still and therefore it does not have any kind of kinetic energy because there is not acceleration.

5 0
3 years ago
What's the area of the trapezoid?
Lelechka [254]

Answer:

Mark brainliest please if i am correct one more brainliest please

Step-by-step explanation:

A=a+b

2h=15+25

2·5=100

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of 6 in 5,165,874
serious [3.7K]
60 thousand is the value of 6 in 5,165,874
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the sum: 35,076 + 6,825 = ______.
Tcecarenko [31]
41,901




that’s the answer
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP ASAP!!! Will crown brainliest!!!
    9·1 answer
  • I don’t understand this
    5·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • PLEASE answer THIS QUESTION CORRECTLY AND ILL MARK YOU AS THE BRAINLIEST
    5·2 answers
  • PLEASE ANSWER ITS DUE SO SOON
    11·1 answer
  • Question 1<br> 2 (4x - 1) + 6<br> Equivalent to what
    14·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP AND NO VIRS!
    13·1 answer
  • Is 1212 divisible by 3?​
    6·2 answers
  • What is the image of the point (2, 1) after reflection over the line x=-2
    14·1 answer
  • Compare negative two and three tenths repeating and negative eight thirds using symbols &lt;, &gt;, or =.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!