1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-Dominant- [34]
3 years ago
11

Kelly bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price

Mathematics
1 answer:
poizon [28]3 years ago
6 0

To solve this, we divide the price by the kilograms of peanuts.

4.5/5= 0.9

So therefore, our answer is that it costs $0.9 per can of peanuts.

hope this help you out

You might be interested in
You observe the heights of two plants for an experiment. Plant A has a height of 8 centimeters and grows 1 centimeter each week.
saveliy_v [14]

Answer:

69

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
ANSWER CORRECT FOR BRAINLIEST - 10 POINTS
aliina [53]
I could be wrong but I’m pretty sure the analysis stage
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The price of a skateboard is reduced by 25%. The original price was $120. Find the new price.
8_murik_8 [283]

New price = <u>90 dollars</u>

<u></u>

25% of 120 = 30

Price is reduced 25% from 120 so,

120 - 30 = 90

Amount of discount = 30

8 0
2 years ago
How would 5/9 be classified? 1. Rational and real? 2. Whole and integer? 3. Only real? Or 4. Only irrational
Elena-2011 [213]
A rational number is any number that can be written as a ratio or a fraction.

So 5/9 is  a rational number. So basically that eliminates 2, 3, and 4.

And we are left with 1. as our answer choice which is Rational and real.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help with this as soon as possible
NeX [460]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

niumber 2

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the measure of angle A
    10·1 answer
  • Joe and his family are flying to Texas. Their plane flies 645 miles at 215 mph. How long does the trip take? Solve and explain
    10·1 answer
  • What multiplies to 330 and adds to 61
    9·1 answer
  • Simplify the expression
    5·1 answer
  • What is the equation of a line that is parallel to the given line that passes through the point 12 and -2
    5·2 answers
  • Find the circumference of each circle use 22/7 for pi?
    8·1 answer
  • Pls answer this I need it quick
    11·1 answer
  • What is Y=x^2-3x+1 in vertex form
    14·1 answer
  • Sales of 10 000 increase by 65 each year​
    11·2 answers
  • What is perpendicular to y=1/3x+6 and passes through the point (2,-3)
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!