1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeka94
2 years ago
10

A utility (such as a power company) which controls all services in a designated area is called a

Mathematics
2 answers:
mario62 [17]2 years ago
7 0
These are the choices I found on the internet:
<span>A) trust.
B) cartel.
C) natural monopoly.
D) devised oligopoly.

The best answer would be letter C - natural monopoly. </span>This is a situation where one firm can supply a market's entire demand (because of a unique raw material, technology, or other factors) for a good or service at a value lower than two or more firms.
Svetradugi [14.3K]2 years ago
6 0

Answer: Natural Monopoly

Step-by-step explanation: natural monopoly are firms thats produce and sell identical products.

You might be interested in
Pls help me pls i need help :)
goldenfox [79]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Find the area of a triangular garden if the sides are approximately 6 feet, 14 feet, and 13 feet (to the nearest square foot).
pashok25 [27]
Answer is 39 ft square
A=h•b/2
A=13•6/2
A=78/2
A=39 ft square

I attached photo

5 0
2 years ago
12-packs of skwunch Apple juice cost $3.00 after a 40% discount. Which equations would allow you to find the original price of t
exis [7]
0.4x=3
x=3/0.4
x=$7.50
7.5x.4=3
4 0
3 years ago
Solve x divided by four equals eight . (1 point)<br><br><br> 4<br> −4<br> 32<br> −32
schepotkina [342]
X/4 = 8 
multiply both sides by 4 to get the value of x 
x=32 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A car travels at a speed of 25 miles per hour. the distance it travels in h hours given by the equation d(h)=25h.
Paha777 [63]
Is there a 62.5 miles option?
3 0
2 years ago
Other questions:
  • A driving school wants to find out which of its two instructors is more effective at preparing students to pass the state’s driv
    7·1 answer
  • Josh pays $19.60 for a pack of 4 towels find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest
    5·1 answer
  • 11.48 divided by 3.28? I am not sure how to divide it out. I know to move decimal
    5·2 answers
  • How to rewrite quadratic in vertex form and graph
    11·1 answer
  • Plz help<br> i will give brainlest
    8·1 answer
  • What is the height of a cylinder with volume 6,908 cubic feet and with a radius of 10 feet? (Round to the nearest integer)
    9·1 answer
  • (22/7-2/3)÷2 is the value of (22/7-2/3)
    8·2 answers
  • The expression sin57 is equal to
    12·1 answer
  • The county fair is in town. The cost is $10 for admission and 50 cents for each ride.
    14·2 answers
  • A factory uses 1/6 of barrel of raisins in each batch of granola bars. Yesterday,the factory used 7/6 barrels of raisins. how ma
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!