1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pentagon [3]
3 years ago
13

Help me solveee please

Mathematics
1 answer:
kakasveta [241]3 years ago
3 0

Answer:

11x5 is 55

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Cecil the acrobat walked three and one half feet on his tightrope, backed up 1 foot, then walked six and one half feet to get ba
Effectus [21]
3 1/2 - 1 + 6 1/2= 9 feet is how far he walked 
3 0
3 years ago
16,055 is divided by 16?
serious [3.7K]

Your answer will be 1,000.3125

hope i helped!! :)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hellpppp pleaseeeee!!!!!!!
hjlf

Answer: 3.14159265 rounded to the nearest tenth is 3.1

3 0
3 years ago
Ramkin is going to flip a fair coin 100 times.
Gelneren [198K]

Answer:

50 times

Step-by-step explanation:

You are going to flip a coin 100 times. There are 2 sides. So, what you would do is divide 100 by two because there are two sides. There is a 50% chance that the coin will land on heads, and a 50% chance it will land on tails.

Please let me know if you have any more questions. Hope this helps!

3 0
2 years ago
4) A special bottle of coke contains 10% more than a normal bottle. The special bottle
Naya [18.7K]
594 ml? 10% of 660 is 66 and 660-66=594
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Write two numbers, neither of which is 8, whose GCF is 8.
    15·1 answer
  • \angle x∠xangle, x and \angle y∠yangle, y are supplementary angles. \angle y∠yangle, y measures 156^\circ156 ∘ 156, degrees. Wha
    10·1 answer
  • The original height of the leaning tower of pisa was 184.5 feet. at a distance of 140 feet from the base of the tower, the angle
    13·1 answer
  • you buy 3 pounds of organic apples for $7.50. the graph shows the price for regular apples. what is the unit rate for each type
    11·1 answer
  • Jennifer’s grandmother buys carrots at the farm stand.She and her 3 grandchildren equally share the carrots. How many kilograms
    10·1 answer
  • Which one represents a function?
    5·1 answer
  • The price of a notebook was
    8·1 answer
  • I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU ANSWER CORRECTLY!!!!
    10·2 answers
  • Pls help ASAP will mark Brainlyest!!
    13·2 answers
  • How do u do this question step by step<br><br>​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!