1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jobisdone [24]
3 years ago
6

How to Solve the inequality x+2<8

Mathematics
1 answer:
zaharov [31]3 years ago
4 0

Answer:

x<6

Step-by-step explanation:

You might be interested in
9c-3c=48 what does c equal
BabaBlast [244]

Answer: c = 8

Step-by-step explanation:

Simplifying

9c + -3c = 48

Combine like terms: 9c + -3c = 6c

6c = 48

Solving

6c = 48

Solving for variable 'c'.

Move all terms containing c to the left, all other terms to the right.

Divide each side by '6'.

c = 8

Simplifying

c = 8

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
One ice cream cone costs $2. ron buys m ice cream cones for $24. which equation, when solved, will give the value of m?
babymother [125]
2m=24
M=12

So the equation is
2m=24
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The baby yoda is on sale for $14.00. This 14.5% off his regular price. What is his regular price?
Cloud [144]

Answer:

$16.03

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
M and n are parallel lines cut by a transversal.<br> What is the value of x + y?
slava [35]

Answer:

180°

Step-by-step explanation:

It will be answer ...............

8 0
3 years ago
What is 13/6 as a mixed fraction
irina1246 [14]

Answer:

The answer is 2 1/6

Step-by-step explanation:

First you would divide 13 by six and that would leave you with 2 with a remainder of 1. Then you would put together the fraction leaving 6 as the denominator, 2 as the whole number, and 1 as the numerator.

Let me know if you need any other help!

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Absolute value<br> k+3/2= 14
    15·2 answers
  • It takes 32 minutes for 3 people to paint 4 walls. How many minutes does it take 4 people to paint 7 walls?
    13·2 answers
  • Solve for x <br> 7x − 5 = 3x + 7
    11·2 answers
  • Simplify the expression. 7(3x + 5y) + 4y
    12·1 answer
  • Solve the given equation. (Enter your answers as a comma-separated list. Let k be any integer. Round terms to three decimal plac
    15·1 answer
  • 6.7+(2.3-0.8) to the 2 power
    11·2 answers
  • Shayna had $22 to spend on six notebooks. After buying them she had $10. How much did each notebook cost ? solving equations: ap
    5·2 answers
  • |2x + 3| - 6 = 11 <br> show all work
    10·2 answers
  • Jerritt has 5 friend . 2 have video game and the rest have dont have any. He gives Leonard 2 of his video game. Know Jerritt has
    13·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!!<br> How would you graph Y = -2X? Explain from beginning to end.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!