1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RUDIKE [14]
3 years ago
14

How do you simplify 10(4n+6)-2n?

Mathematics
1 answer:
ki77a [65]3 years ago
6 0
10 (4n + 6) - 2n   Use the Distributive Property
 40n + 60 - 2n    Combine like terms (40n - 2n)
     38n + 60
You might be interested in
Which statement about rational numbers is true?
Ilya [14]

Answer:

im not to good at math but im pretty sure that its 1. all rational numbers ae fractions

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
A mapping diagram showing a relation, using arrows, between input and output for the following ordered pairs: (negative 3, negat
il63 [147K]

Answer:

  {x | x = –5, –3, 1, 2, 6}

Step-by-step explanation:

The domain is the list of first-values of the ordered pairs:

   {x | x = –5, –3, 1, 2, 6}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The shelf is made of 3 pieces of wood, each 0.3 meter wide. There is also 0.05 meter of space between the shelf and the wall on
lutik1710 [3]
Since there are 2 sides to the shelf, there is 0.05*2=0.05+0.05=0.1 meters of space between the shelf and wall in total. Next, since each piece of wood is 0.3 meters wide and we have 3 of them, the total width of the wood is 0.3+0.3+<something>
Note that <width of wood>+<space between shelf and well> =width of closet
I challenge you to finish this on your own - good luck, and feel free to ask with any further questions! 

8 0
4 years ago
Tasha bought some bracelets that cost $5 each and 2 hats that cost $12 each. The cost of her total purchase was $39
Mazyrski [523]

Answer:

27

Step-by-step explanation

If your trying to find the bracelets

3 0
3 years ago
You go to the store and pick out 3 apples for $0.60 each, 2 bananas for $0.50 each, and 1 quart of yogurt for $4.50. At checkout
Thepotemich [5.8K]

Answer:

I'm not 100% sure but I think it's $6.20

Step-by-step explanation:

First you add up the apples which equals $1.80 then you add up the bananas which equals $1.00 then you add the yogurt together which amounts to $4.50. After that you add all of that together which totals to $7.30.

For the sake of finding the percentage we're gonna move the decimal point to the very end. ( so its 730.0). Now in order to find 15% we have to find 10%. To find 10%, you move the decimal point over one (73.00). So 10% of 730 is 73. 10% + 5% = 15%. And half of 10% is 5%. So, we cut 73 in half so now we have 36.5. Now we add 36.5 to 73 (because 10% + 5%=15%) I'm just gonna round 36.5 to 37, and 73+37= 110. Now we move the decimal point back so its $1.10. Now we subtract $1.10 from $7.30 which is equal to $6.20. So your answer is $6.20.

(I'm rlly bad at explaining things so sorry if this wasnt clear enough. Also I'm not the best at math but I guess I know percentages.)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • When would there be only four different equations for a set of math mountain numbers?
    6·2 answers
  • betty wants to install new carpet in her room the room is 15ft and the width 15ft. if the cost of the carpet is £8per square foo
    10·1 answer
  • There are 325 children at a zoo. If 64% of the children are boys and the rest are girls, how many children at the zoo are girls?
    11·1 answer
  • Vicki and Tamra are working on their math homework together. Vicki has worked p problems, and Tamra has worked 4 times as many p
    13·2 answers
  • 5yr is how many days
    13·2 answers
  • Assume that when adults with smartphones are randomly​ selected, ​44% use them in meetings or classes. If 8 adult smartphone use
    14·1 answer
  • If 2 pounds of halibut cost $16, what is the unit rate for 1 pound?
    5·2 answers
  • Find y if 3х + 4y = 1
    9·2 answers
  • 6 less than the number y
    12·1 answer
  • Ill mark brainlist plss help
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!