1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zigmanuir [339]
3 years ago
10

Which of the following costs are variable? Cost 10,000 Units 30,000 Units 1. $100,000 $300,000 2. 40,000 240,000 3. 90,000 90,00

0 4. 50,000 150,000
Business
1 answer:
mario62 [17]3 years ago
7 0

Answer:

Only costs 1 and 4 are variable costs.

Explanation:

Note: The data in this question are merged together. They are therefore sorted before answering the question as follows:

Which of the following costs are variable?

Cost        10,000 Units             30,000 Units

 1.             $100,000                  $300,000

 2.                40,000                    240,000

 3.                90,000                      90,000

 4.                50,000                     150,000

Explanation of the answer are now given as follows:

Variable costs refer to per unit cost that remains the same at every level of activity. Variable cost can be calculated as follows:

Variable cost per unit = Total cost / Number of unit ………… (1)

For this question, the variable costs can be determined using the following rules:

Rule 1. When per unit cost are the same, they are variable cost.

Rule 2. When per unit cost are different, they are not variable cost.

Rule 3. When the total cost is the same, they are fixed costs.

These rules are then applied by using equation (1) as follows:

For Cost 1:

Cost per unit of 10,000 units = $100,000 / 10,000 units = $10

Cost per unit of 30,000 units = $300,000 / 30,000 units = $10

Based on Rule 1, Cost 1 is a variable cost.

For Cost 2:

Cost per unit of 10,000 units = $40,000 / 10,000 units = $4

Cost per unit of 30,000 units = $240,000 / 30,000 units = $8

Based on Rule 2, Cost 2 is not a variable cost.

For Cost 3:

Since the two total costs are $90,000 each, Cost 3 is therefore fixed cost based on Rule 3.

For Cost 4:

Cost per unit of 10,000 units = $50,000 / 10,000 units = $5

Cost per unit of 30,000 units = $150,000 / 30,000 units = $5

Based on Rule 1, Cost 3 is a variable cost.

Based on the calculation above, only costs 1 and 4 are variable costs.

You might be interested in
Ben started a business on 1 January 2015 using rented premises. At 31 December 2015 Ben owed $1400 for rent. The rent charge to
Alina [70]

Answer:

4600

Explanation:

Rent expense is 6000 but he still owed 1400 of that. So he paid 4600 (6000-1400)

7 0
3 years ago
Support functions manage and improve the efficiency of an organization's conversion processes so that more value is created.
Ksenya-84 [330]

Answer:

False

Explanation:

The given situation does not represents the support function as it is a production function and the same is to be considered as it manages and improves the organization efficiency also it convert the processes through which it added the more value to the organization

Therefore the given statement is false

5 0
3 years ago
In response to dwindling sales of organic meats, Hain Celestial executives decided to promote the sale of organically grown nuts
3241004551 [841]

Answer:

Product substitute

Explanation:

Product substitute is defined as one that meets similar needs of the consumer. As demand for one of such goods rises the demand of the other tends to fall as the meet similar needs.

In the given scenario organic meats are seen as being substituted by organically grown nuts as a source of protein.

So when Hain Celestial has dwindling sales of organic meats they were considering organically grown nuts as a different product to give to customers

3 0
3 years ago
The following computations were made from Clay Co.'s current-year-end books:Number of days' sales in inventory 61Number of days'
adelina 88 [10]

Answer: 94 DAYS

Explanation: The average time it takes for the business to complete the whole process of making initial cash outflow to produce goods and receiving cash from customers by selling those goods produced is called operating cycle of that business.

formula = number of days of inventory + number of days in accounts receivable

therefore,

operating cycle = 61 days + 33 days = 94 days

5 0
3 years ago
On March 4, 2009, the SEC reached an agreement with Krispy Kreme Doughnuts, Inc., and issued a cease-and-desist order to settle
Hitman42 [59]

Answer:

sorry i just need points ;-;

Explanation:

BUT! oh, jeez. yeah, im only in 9th grade, but if you have any other questions like math, i can try?

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Nick and Teresa are debating the pricing strategy of several airlines. Nick argues, "When airlines restrict discounted tickets t
    8·1 answer
  • Healthy​ Living, a diet​ magazine, collected $ 240,000 in subscription revenue on June 30. Each subscriber will receive an issue
    14·1 answer
  • When the Ideal State is higher than the Actual State, from the perspective of marketers, it is referred to as
    14·1 answer
  • First, think about the way in which interest on municipal bonds is treated from a federal income tax point view. In this light,
    14·1 answer
  • The following information pertains to the Southern Division of Olson Company: Net Sales $5,250 Variable Costs: Cost of merchandi
    7·1 answer
  • (b) A company had an average inventory last year of $208,000 and its inventory turnover was 6. If sales volume and unit cost rem
    8·1 answer
  • ________________ products are customized and adapted to the culture, tastes and social trends of a country.
    14·1 answer
  • Which of the following statements would come from someone classified as unemployed? Question 25 options: I can't stand my curren
    13·1 answer
  • Which state produces nearly 85% of wine in the u.s.?
    8·1 answer
  • If the production is increased to 2000 valves per shift, labor productivity will increase by:_____.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!