1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir79 [104]
3 years ago
9

Andre lives 1.6 km from school. What is 50% of 1.6 km?

Mathematics
2 answers:
trapecia [35]3 years ago
6 0

Remember, 50% is half.

So, 1.6

What's half of 1?

.5

What's half of .6?

.3

So, .5+.3= .8

.8 is 50% of 1.6

barxatty [35]3 years ago
5 0

Answer:

.8 km

Step-by-step explanation:

Of means multiply and is means equals

W = 50% of 1.6

Change to decimal form

W = .50 * 1.6

 W  = .8 km

You might be interested in
What is it called when your equation is 0x=5
laila [671]
I just write not possible
8 0
3 years ago
The graph below is the solution for which set of inequalities?
kipiarov [429]

Answer:

R u in ms Francis class??

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Please help me with this
marishachu [46]

Answer:

?

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Vladimir buys 1.20 pounds of Skittles, 312 pounds of M&Ms, and 5.2 pounds of pretzels. If the candy cost $1.20 a pound and t
BlackZzzverrR [31]

Answer: $10.90

Step-by-step explanation:

Skittles-1.44

M&M's-3.744

Pretzels-5.72

Not sure if its a typo, thats if theres 3.12lbs of of M&M's

The answer is theres 312 M&M's is 374.4

6 0
3 years ago
Please help me with this!! It might be very easy for you I will also give brainliest if correct
Nimfa-mama [501]
The answer is always
6 0
3 years ago
Other questions:
  • ites A & Bare 5 inches apart on a map. Cities & Dare 4 inches apart. If C&D are 900 miles apart how many miles apart
    8·1 answer
  • Who know the answer
    15·1 answer
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·1 answer
  • PLS HELP!! 1 through 8, if you answer you don’t have to do them all just at least a few pls
    9·2 answers
  • Archie earns $6 each week for doing his chores. He puts all but $2 into a savings account. How much money will Archie save in 2
    13·2 answers
  • An item originally priced at $160 was discounted to $84. What percent was the discount?
    15·2 answers
  • Cant figure this out help please
    14·2 answers
  • Hellllllp <br><br>awarding brainllest and +100 points
    6·2 answers
  • How many mathematicians discovered the Law of Sines?
    13·1 answer
  • A fair coin is tossed 3 consecutive times. What is the probability that the result of the first toss is heads and the results of
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!