1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
babunello [35]
3 years ago
7

Determine the values of h, k, a, and b for the ellipse shown. Use the standard form of the equation. (h, k) = ( , ) a = b =

Mathematics
2 answers:
dem82 [27]3 years ago
8 0

Answer:

3, 2, 4, 5

Step-by-step explanation:

just did the work

erica [24]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
To make purple plum paint, the paint store mixes blue and red paint in a ration of 8:5 if a customer needs 65 gallon of paint ho
Olegator [25]

Answer:

Number of gallons of blue paint = 40 gallons

Number of gallons of red paint = 25 gallons

Step-by-step explanation:

We are given the ratio:

Blue paint : Red paint =

8 : 5

Sum of proportion = 8 + 5 = 13

If the customer need 65 gallons of paint,

a) Number of gallons of blue paint needed =

8/13 × 65 gallons = 40 gallons

b) Number of gallons of red paint needed =

5/13 × 65 gallons = 25 gallons

Therefore:

Number of gallons of blue paint = 40 gallons

Number of gallons of red paint = 25 gallons

3 0
2 years ago
Help me pleaseeeeeeeeeee :)
Alika [10]
(X+3)(y-2)

F(x-3)-2

This cheat sheet may help

4 0
3 years ago
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
mario62 [17]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

3.6/3=1.2

you would divide for the unit rate or in other words simplify it.

7 0
3 years ago
ASAP!!! Graphic DesignWorks purchased $15,000 worth of computers in 2005.
sergeinik [125]

Answer:

D. $3000

Step-by-step explanation:

Just did the test

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Rulaski gives $30 to Bailey and Jenny. If Bailey gets twice as much money as Jenny, how much will Jenny get?
Bond [772]
Total amount of money = amount Jenny receives + amount Bailey receives
$30 = 2j + j
30 = 3j
j = $10
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Park View Apartments has 2 buildings. Each building has 3 floors. Each floor has 16 windows What is the total number of windows
    13·1 answer
  • Compare 5.7145... and √29.
    7·1 answer
  • .
    6·1 answer
  • Two cars start from towns 630 mi apart and travel toward each other they meet after 6hr find the speed of each car one travels 2
    5·1 answer
  • Two similar triangles are shown below:
    12·1 answer
  • Hi , step by step please
    12·1 answer
  • Y=2x-3y+9<br> Find the value of x
    15·1 answer
  • Which set of angles is an example of alternate interior angles?<br>​
    14·2 answers
  • Plz help me if ur still awake!!!!
    10·1 answer
  • This data set represents the lengths in inches of pieces of ribbon used in a project. What is the mean of this data set? {14, 11
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!