1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLga [1]
3 years ago
12

Alison has 1/2 cup of yogurt for making grit parfaits. Each parfait requires 1/8 cup of yogurt. How many parfaits can she make?

Mathematics
1 answer:
Vedmedyk [2.9K]3 years ago
3 0
Alison can make 4. Because 1/2 of 8/1 = 4 if you cross out 2 and 8 so it would be 1/1 of 4/1
You might be interested in
Which of the following is a ray shown in the drawing?
slavikrds [6]

Answer:

So to get the answer we need to find both of the rays. So first we need to find the end points for the horizontal one. That would be D and E for the horizontal. Those are points, do the same for the diagonal one. AC would be it. AC and DE would be the answer

4 0
2 years ago
Which one of these would be geometry or is it none of the above.
Likurg_2 [28]
In my opinion i think you are right but i’m not sure but it could be one of those
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A farmers field has the dimensions 2 and 3/4 by 1 and 1/3. He needs to find the area of the field
Afina-wow [57]

Answer:

3 2/3 units²

Step-by-step explanation:

Since the field is rectangular in nature;

Area of the field = Length * Width

Given

Length = 2 3/4

Width = 1 1/3

Area of the field = 2 3/4 * 1 1/3

Area of the field = 11/4 * 4/3

Area of the field = 4/4 * 11/3

Area of the field = 1 * 11/3

Area of the field = 11/3

Area of the field = 3 2/3

Hence the area of the field is 3 2/3 units²

5 0
3 years ago
Help please I will give you the brainliest
Gala2k [10]

Answer:

nvm its 15

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A theater received $8,917 in ticket sales for one performance of a play. Tickets for preferred seats cost $45 each and regular s
Sever21 [200]
1530. Multiply 45x34 and you get the answer!!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 2-pint bottle of dish soap costs $6.04. What is the price per cup?
    9·1 answer
  • A credit card company is about to send out a mailing to test the market for a new credit card. From that sample, they want to es
    8·2 answers
  • What is the resipercol of 70/30
    12·1 answer
  • Evaluate the following expression.
    11·2 answers
  • Shawn thinks that helium prices next year might increase by 10%. He plans to buy 7 small balloons and x large balloons. He creat
    11·1 answer
  • 1,3,5,7,...,(8th term)
    14·1 answer
  • The figure shows the letter T and four of its transformed images—A, B, C, and D:Which of the four images was formed by a reflect
    11·1 answer
  • Hi I'm a girl and if anyone need help come to me cause I'm here and I know every thing and I'm nice:)
    6·2 answers
  • Which values of x are solutions to the equation below?
    11·1 answer
  • Solve for r.<br> 12r=36 promble
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!