1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
horrorfan [7]
3 years ago
5

You're studying how well students remember vocabulary after they stop studying a new language. The first student you study remem

bers 95% of the
French words she learned 3 months later, but only 70% of the words 12 months
later.
Before studying more students, you wonder: Is a decreasing linear model or an
exponential decay model likely to be a better fit for data about remembering?
Decide which model you think will be better. Explain your reasoning.
Mathematics
1 answer:
SpyIntel [72]3 years ago
3 0

Answer:

Exponential decay model

Step-by-step explanation:

A quick graph shows the remembrance pattern is not linear because the slope is not the same. Therefore a very likely remembrance pattern will be exponentially related.

You might be interested in
Diane and Darryl both work in sales. Diane gets paid a base salary of $200 per week and $10 per hour. Darryl gets paid a base sa
Licemer1 [7]

Answer:

A: Diane earns 200 + (10×20)= 400

B: Darryl earns (400-250)/20= $7.50 per hour

8 0
3 years ago
Luis had 4 boxes of party favors. One full box contained 16 bags of favors and each bag had 5 items in it. What is the total num
gulaghasi [49]
The answer is B. 320. 64 bags times 5 items in each bag.
8 0
3 years ago
What is 97,079 rounded to the nearest ten thousand
Kazeer [188]

Answer:

97000

Step-by-step explanation:

look the the left of the column asked for. if it's 0-4 it stays the same but if it's 5-9 it goes up on. e.g if the number was 97508 it would go to 98000

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!!!!!!!!!! What is 2^4 AND <br> 3^5
shepuryov [24]

Answer:

2^4 is 16 and 3^5 is 243

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Orlando bought a number of hats at equal cost for $500. He sold all but 2 for $540 at a profit of $5 for each item. How many hat
Anna11 [10]
I think that the answer is seven but i’m not sure
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Stacey bought a box of cookies that match the dimensions of the solid below. How many square units of cardboard were used to con
    14·1 answer
  • Write the algebraic rule for transforming a figure by moving it 4 units to the left and 5 units up
    12·2 answers
  • Please help. Determine the domain of the inverse function and find the inverse function.
    5·1 answer
  • If an image of a triangle is congruent to the pre image what is the scale factor of the dilation
    15·2 answers
  • Does the point (5, 0) satisfy the equation y=x​
    5·2 answers
  • Log19–3x = log19(x + 5)
    7·1 answer
  • Please help !!!!!!!!
    14·2 answers
  • A 4-pound bag of charcoal coasts $7.44. what is the unit price?
    13·1 answer
  • I need to find the missing angles
    15·1 answer
  • In a stack of 100 newspapers, the comic section is missing from 60 papers. Lexie buys two papers from the stack. What is the pro
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!