Answer:
C.
standards for the basic minimum wage and overtime pay
Explanation:
Hope this helps you
Pls mark me the brainliest
When you observe information, it's important to make sure you aren't cluttering your mind with unimportant information. Unimportant information refers to anything that you are observing while learning that won't matter overtime or, doesn't directly pertain to your situation. Observation can only be a useful skill if what you are observing you remember and can do after watching on your own.
Answer:
$94.10 per unit
Explanation:
Total direct labor-hours 10,000
Total fixed manufacturing overhead cost $33,000
Variable manufacturing overhead per direct labor-hour $2.50
Job K332:
Number of units in the job 70
Total direct labor-hours 140
Direct materials $455
Direct labor cost $5,320
total variable overhead = $2.50 x 140 = $350
prorated fixed overhead = (total fixed overhead / total direct labor hours) x direct labor hours used = ($33,000 / 10,000) x 140 = $462
total product cost = direct labor + direct materials + variable overhead + prorated fixed overhead = $5,320 + $455 + $350 + $462 = $6,587
product cost per unit = $6,587 / 70 units = $94.10 per unit
Answer:c
Explanation:
Since there’s a reduction in dollar then they will be a reduction in price thereby increasing demand
Answer:
Raise both the cyclical and structural deficits
Explanation:
During economic downturn the cyclical deficit will rise, leading to rise in already structural deficit of federal government. The Structural deficit arises when government continue to spend more than its revenue, and thus cyclical deficit will add upward pressure in structural deficit.
Therefore there will be Raise in both the cyclical and structural deficits