1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
satela [25.4K]
3 years ago
15

Please me with this question.

Mathematics
2 answers:
guajiro [1.7K]3 years ago
3 0

For the first row (the left one), you just need to replace a for 8. If a=8 then a-3 turns into 8-3 and the answer is 5

Vedmedyk [2.9K]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation: These were the ones i knew how to solve ;

a - 3\\a = 8\\8-3 \\=5\\\\8(c-1)\\c = 5\\8(5-1)\\8(4)\\=32\\\\\frac{n+9}{6} \\n =15\\\frac{15+9}{6} \\\frac{24}{6} \\=4\\\\\frac{9p-13}{5} \\p=7\\\frac{9(7)-13}{5} \\=\frac{63-13}{5}\\=\frac{50}{5}\\=10\\\\4x-7\\x=7\\4(7)-7\\28-7\\=21\\

I Hope it helps

You might be interested in
What is the cost of 2.6 pounds at $6.75 per pound?
lisabon 2012 [21]
Since the cost is $6.75 per pound, and we have 2.6 pounds, multiply 6.75•2.6 to find the cost.
It would cost $17.55.
5 0
3 years ago
Max says that the elapsed time from 11:55 AM to 1:01 PM is more than an hour and a half. Is he correct ? Explain.
kati45 [8]
He is wrong because 12:55 is one hr and you still need to get to 1:25 but he only got to 1:01 so he did not get the correct answer
5 0
3 years ago
Factor 56-16 using the gcf
telo118 [61]

<h3>I hope it is helpful for you ...</h3>

3 0
2 years ago
If a yard is 3 feet long, how many inches are in a yard?
Anna [14]
36 inches is in a yard !
7 0
3 years ago
Evaluate 4/3 <br><br><br> please help!
Mashcka [7]

Answer:

1.33333333333

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • If three is five ,and 5 is 4,and 4is4 ,<br> What is 8
    8·1 answer
  • The movie theater received $1,245 for tickets they sold on Monday. The theater received $955 for tickets sold on Tuesday. Each t
    8·2 answers
  • SOMEONE PLEASE HELP QUICK
    6·1 answer
  • What is the answer pls
    8·2 answers
  • Help me plzzzzzzzzzz im begging youuuuu
    8·2 answers
  • What is a reciprocals
    8·1 answer
  • By what fraction would you multiply 8 1/2 so that the product is about 5
    5·2 answers
  • Mr. Hammond earns $13.75 per hours and worked 20.5 hours last week. How much did he earn last week?
    12·1 answer
  • What is char antonym?​
    7·2 answers
  • Sam buys 3 pounds of apples for $6. what is the unit rate
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!