1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mafiozo [28]
3 years ago
10

What is 540 simplified

Mathematics
1 answer:
svp [43]3 years ago
4 0
Since 540 is a whole number, it cannot be simplified anymore. 
You might be interested in
-3x3=<br> Heeeeeeeellllllllllllpppppppppp<br> Mmmmmeeeeeee
vlada-n [284]

Answer:

-3*3=-9

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve x+8y/4=9y for x
nikklg [1K]

Answer:

x = 7y

Step-by-step explanation:

x+8y/4=9y

Multiply each side by 4 to get rid of the fractions

4(x+8y/4)=9y*4

Distribute

4x +8y = 36y

Subtract 8y from each side

4x +8y-8y = 36y-8y

4x = 28y

Divide each side by 4

4x/4 = 28y/4

x = 7y

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please ......
Kruka [31]
Since the block is a cube, the dimentions from corner to corner equal all the same, as long as the pieces are equal, which in this case, they are. :) So basically what you need to do is find the perimeter of one side of the cube, and that's the answer.
8 0
3 years ago
naomis fish is 40 ml long her guinea pig is 25 cm long how much longer is her guinea pig than her fish
aliya0001 [1]

Answer:

the guinea pig is 21 cm longer

Step-by-step explanation:

fish = 40 mm

guinea pig 25 cm

convert the fish to cm

1 cm = 10 mm

40 mm * 1 cm/10 mm =  4 cm


guinea  pig - fish

25 cm - 4 cm

21 cm

the guinea pig is 21 cm longer

3 0
3 years ago
24 ten thousands + 11 thousands on a chart
enot [183]
0.0035 is the answer brainliest plz
8 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP!!!!
    13·2 answers
  • The price of a television set on scale is $360. This two thirds of the regular price. Find the regular price.
    15·1 answer
  • Help me??? with equations?? plzz im tired and this is due tomorrow
    14·1 answer
  • :3 Help in math, please? I will give you a cookie.
    11·1 answer
  • 4. Molly had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost? 
    5·2 answers
  • Can someone help me with this question please?
    14·1 answer
  • Given area of a rectangle: 7x^2+57x+8 <br> Find Perimeter:
    14·1 answer
  • lisa purchased a board at Home Depot that was 8.5 feet long she paid $.30 per foot how much does the board cost
    10·1 answer
  • I need help on question 3... Help me please!!!!
    8·2 answers
  • What is an angle that is supplementary to
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!