1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ElenaW [278]
3 years ago
8

Sarah rode her bike 2/1/2 miles in 1/6 of an hour. What is her unit rate in miles per hour?

Mathematics
2 answers:
Natalka [10]3 years ago
5 0

Answer:

15 miles

Convert all of the mixed fractions to improper fractions, and since this is unit rate, the denominator that'll be equivalent to the first fraction will be 1.

\frac{5}{2}/\frac{1}{6}  = x/ 1

1 x 5/2 is 5/2

5/2 divided by 1/6 is 30/2 = 15

<em>Hope it helps!</em>

larisa [96]3 years ago
3 0
15 miles per hour is the answer because 2/1/2 divided by 1/6 is 15
You might be interested in
In a spelling bee, Anish's placement is both the 11th highest and the 25th lowest among all the spellers who participated. How m
Vlad [161]

Answer: There are 35 spellers participated in the spelling bee.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Rank of Anish's placement at the highest = 11 th

Rank of Anish's placement at the lowest = 25 th

We need to find the number of spellers participated in the spelling bee.

So, Number of spellers participated in the spelling bee is given by

Highest + Lowest - 1

= 11 + 25 - 1

= 36 - 1

= 35

Hence, there are 35 spellers participated in the spelling bee.

4 0
2 years ago
Noah bought 5 CDs and a DVD for a total of $57. The DVD cost $12. The CDs were each the same price. How much did Noah pay for ea
raketka [301]
I believe $11.4 not sure
7 0
3 years ago
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
2 years ago
Decimal And fraction in meters of 8 centimeters
netineya [11]
Ok so
Knowing that 1 metre consists of 100cm,
You can conclude and agree that 8 cm is 8/100, correct?
Now, when converting fractions to decimals, it makes it easier out of 100 or 10. Since it's out of 100 already, you take the amount of zero's in 100 (two) and you move the decimal point (2) places to the <em /><u>left<em /></u> 

This gives you 0.08
So the fraction is 8/100, which then can be simplified to 4/50, then to 2/25
and the decimal is 0.08. 
5 0
3 years ago
I KNOW IT'S LATE, BUT PLEASE HELP.
Archy [21]
7x6 bc its 7in in the desighn 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Explain how you can tell if the expressions 7x - 4 and 6x - 4 are equivalent using the interactive Tool?
    15·2 answers
  • what is the answer to the multiplication problem. Jhon has 20 fish if he lets 6 fish go how many fish dose Jhon have?
    9·1 answer
  • Find the area of a relgular polygon with side equal to 3 and apothem equal to K
    10·1 answer
  • AB = BC. BD bisects ABC​
    10·1 answer
  • Can someone please help for brainlest
    7·2 answers
  • Help will mark as brainless thanks
    13·1 answer
  • 2x+8=80 please help I am in a test rn helppppp!!!!!
    7·2 answers
  • eeek i have no idea what im doing and i have like ten more questions to answer :( and i have no idea what im doing
    11·2 answers
  • What is least to greatest 2/8 2/1 3/4 5/6 7/6​
    12·1 answer
  • Which of the following is an example of a theorem?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!