<h2>Hello!</h2>
The answer is: [-2,2]
<h2>
Why?</h2>
The range of a function shows where the function can exist in the y-axis.
To know the range of the function, we have to isolate x,
So

The only possible values that y can take go from -2 to 2. Taking values out of these values will give as result a non-real number.
Therefore,
The range of the function is [-2,2]
Have a nice day!
The correct answer is solve for y in the second equation.
Step 1: Multiply each equation by a suitable number so that the two equations have the same leading coefficient. ...
Step 2: Subtract the second equation from the first.
Step 3: Solve this new equation for y.
Step 4: Substitute y = 2 into either Equation 1 or Equation 2 above and solve for x.
The answer is 291.60 because you multiply 12 x 9 which equals 108 then multiply 108 x 2.70 which equals 291.60
Answer:
135,000 times
Step-by-step explanation:
I think your question is missed of key information, allow me to add in and hope it will fit the original one. Please have a look at the attached photo.
<u>We need to know the size of your bakery store. </u>
As we can see, the entire shopping center is: 45000 square feet and your shop is 1/10 of that space
=> Your shop area is: 45000*1/10 = 4500 square feet
In the question, they want to know how many thirtieths of the space does it take up, so let say thirtieths in numerical is: 1/30
Hence, the number of thirtieths it takes:
=
= 135,000 times
Hope it will find you well.
Please mark me branliest!
**Answer**
16 if you want exact, 20 if you want a little over.
**Explanation**
So check this... it's $50 per student that attends the camp, right?
(Nod if you're with me.)
The dude buys 5 dozen donuts for 16 days. 50 x 16 = 800
5 dozen is the same as 50 donuts.
You multiply to get the total amount of donuts he buys in the total days (16).
Each 10 donuts costs 10 dollars.
If the dude buys 800 donuts it cost him $800.
And it costs 50 dollars for someone to go to camp.
So you divide 800/50 = 16 students
Now the problem says "In order to break even" I'm not sure what that means. But I'm assuming it doesn't want 16 then, because the price of 16 students would be the same (even) as the price of donuts that Mr. Brook buys. In that case it would be 20.
You are very welcome!!