Isn’t there supposed to be a picture?
12(x-3) + 18 = 4(2x-3)
12x-36+18 = 8x-12
12x -18 = 8x-12
12x-8x = -12 + 18
4x = 6
x = 6/4 or 3/2
one solution A
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
Well since the GCF of 6, (6x7)+(6x12) would be the distributive property, which would be 114