Hi I think your answer should be 6.28 yards
I will only be writing the reasons for each and you can respond if you need clarification for anything:
1. given
2. opposite sides of a parallelogram are congruent (and a rectangle is a parallelogram so the properties apply)
3. def rectangle
4. SAS (side angle side congruence theorem)
5. CPCTC (congruent parts of congruent triangles are congruent)
It asks to "Find the unit price in dollars per padlock"
The phrasing "dollars per padlock" is the same as "dollars per 1 padlock"
In other words, the teacher wants to know how much 1 padlock costs.
7 padlocks : $23.80
7/7 padlocks : $23.80/7 .... divide both parts by 7
1 padlock : $3.40
We see that 1 padlock costs $3.40, so the unit cost is $3.40 per padlock
Answer:
-1
Step-by-step explanation:
f(2) = 12- 26/2 = 12- 13 = -1