1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nookie1986 [14]
3 years ago
9

What is the value of x? Enter your answer in the box. x =

Mathematics
1 answer:
Zina [86]3 years ago
6 0

It’s 25 because (24x24)+(7x7) squared is 25

You might be interested in
Answer these below. its for algerbra math​
pantera1 [17]

Answer:

lin

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
I need a Quotient and a remainder for this polynomial long division
Elina [12.6K]
2x+6 3/x+7 I attached an image of my work on here

7 0
2 years ago
Reflection across y = -x please I need help I will mark you brainless
tresset_1 [31]
Answer is
U= (-2,2)
V=(-2,4)
W= (-4,3)

Step by step
Find points for the triangle.
Using the rule for reflection across y axis.

The rule for a reflection over the y -axis is (x,y)→(−x,y)

U (2,2) ➡️ (-2,2)

V (2,4) ➡️ (-2,4)

W (4,3) ➡️ (-4,3)

4 0
1 year ago
Really confused with this one it is related with similar triangles please help
Nonamiya [84]

Answer:

x=20

y=70/3 which is about 23.3

Step-by-step explanation:

Write a proportion of all similar sides

6 0
3 years ago
(3)/(4)x-3=(2)/(5) write this without fractions
Juliette [100K]

<u>3x -17</u>

4   -5 =0

<u>3(x-4)=2</u>

4          5

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I: Express 12a as the difference of two terms
    10·1 answer
  • Find the slope of the line<br><br>-4<br>-1/4<br>1/4<br>4
    11·1 answer
  • Charlie's rectangular swimming pool has a volume of 600 cubic feet. The neighbor's
    9·1 answer
  • 2c/15=8.8 Solve The Equation. What Is The Value Of "C"
    5·2 answers
  • What is the equation for this
    15·2 answers
  • Find the area of the shape shown below. Please answer.
    6·1 answer
  • F(x) = 8x – 3; g(x) = 4x + 5 find (f-g)(x)
    13·1 answer
  • Monkeys at a zoo eat 4 cups of food everyday elephants eat 76 times as much! Which equation and solution represent the number of
    15·1 answer
  • Question
    13·2 answers
  • the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!