1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnoma [55]
3 years ago
11

A marine biologist is doing research on a shellfish that lives 80 feet below sea level. The marine biologist dies into the sea a

t aall Ye that is no less than -5 feet per second. How long will it take the marine biologist to reach the shellfish?
Mathematics
1 answer:
goldfiish [28.3K]3 years ago
5 0
You would do 80 divided by 5 to find how many seconds it takes for the diver to reach the shellfish.

80 divided by 5=

16 seconds
You might be interested in
A spinner is split into 4 equal parts labeled 1, 2, 3, and 4.
ivolga24 [154]

Answer:

50%

Step-by-step explanation:

If there are 4 parts to the spinner, 4 is the whole. Since there are 2 even numbers (2&4), the fraction would be \frac{2}{4}, which is simplified to \frac{1}{2}. And because \frac{1}{2} could also turn into \frac{50}{100}, the percentage is 50%.

Hope this helps :)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If sin =1/2then show that 3cos -4cos^3=0z
Katarina [22]

Step-by-step explanation:

ever coner should have a value.... for example sinA or cos$

please check the question again

7 0
3 years ago
Find the missing numbers is 7 and 9 and 10 right if not what are the answers for 7 and 9 and 8 and 10 please help me ?
Black_prince [1.1K]
#8 is 10, all other answers are correct

6 0
2 years ago
A cone has a base with a radius of 9 mm and a height of 13 mm. What is the volume of the cone?
avanturin [10]

\huge\underline{\red{A}\blue{n}\pink{s}\purple{w}\orange{e}\green{r} -}

  • Given - <u>a </u><u>cone </u><u>with </u><u>base </u><u>radius </u><u>9</u><u>m</u><u>m</u><u> </u><u>and </u><u>height </u><u>1</u><u>3</u><u> </u><u>mm</u>

  • To calculate - <u>volume </u><u>of </u><u>the </u><u>cone</u>

We know that ,

Volume \: of \: cone =  \frac{1}{3}\pi \: r {}^{2}  h \\

<u>su</u><u>b</u><u>stituting </u><u>the </u><u>values</u><u> </u><u>in </u><u>the </u><u>formula</u><u> </u><u>,</u>

Volume =  \frac{1}{3}  \times  3.14  \times 9 \times 9 \times 13 \\  \\  \implies \: 1.05 \times 81 \times 13 \\  \\ \implies \: 1105.65 \: mm {}^{3}

hope helpful ~

7 0
2 years ago
a chef uses 5 2/5 pounds of ground beef to make a hamburger and 2 1/4 pounds of ground beef to make meatloaf. the ground beef co
Lisa [10]

Answer:

16 packages

Step-by-step explanation:

5 2/5 + 2 1/4  Use the common denominator of 20

5 8/20 + 2 5/20  

7  13/20

I know that I will need 14 packages for the 7 pounds.  For the fraction part, 10/20 would be half, so I would need to buy a half pound for that, but I need 13/20 which would be more than a half pound, so I will need to buy 2 more pounds for the fraction part.

14 + 2 = 16

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Find all intervals on which the graph of f(x)=(x-1)/(x+3) is concave upward
    13·1 answer
  • Susan and terry run a day care center Since they use susans house it was agreed that her share is twice as Terrys if they earn 2
    12·1 answer
  • Katie is planting a garden for her science fair project . She needs 2/3 of a cup of soil to go in 8 different pots . How many cu
    8·2 answers
  • B)if both variables are​standardized,what would the correlation coefficient between the standardized variables​be?​(typean integ
    15·1 answer
  • Help me on question one
    12·1 answer
  • 4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
    8·1 answer
  • PLSS HELP ME I AM GOING TO CRY IF I DONT GET THIS ANSWER PLSS HELP ME What is the slope-intercept equation of the line below?
    11·1 answer
  • A carpet cleaning company charges $6 per hour with a flat $10 service charge.
    6·1 answer
  • Index and laws<br><br> evaluate <br> A) 55^0<br> B)100^1
    9·2 answers
  • At a math contest 20problems we’re given each correct answer earned 5 points and 2 points were deducted for each incorrect answe
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!