1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Deffense [45]
3 years ago
7

Please help! (sorry about the cracks in my ipad)

Mathematics
2 answers:
Talja [164]3 years ago
6 0

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Rudik [331]3 years ago
4 0

Answer:

The answer is 4

Step-by-step explanation:

12•7=21•x

You might be interested in
True or false????????????
Naddika [18.5K]
False for every rate there is only one unit rate. there is however more than 1 rates for one unit rate. for example 4/2 would have 2/1 as a unit rate but 2/1 can have 4/2 and 8/4 as rates and so on. hope this helps good luck!
8 0
3 years ago
Evaluate intergral 10xe exponent 10x dx​
Shtirlitz [24]

Answer:

for this type of question, integral by parts should be used . This involves using the formula for intregation by parts:

intudv=uv-intvdu.  

lets first break apart the x and e10x into two parts - "u" and "v"

where u = x.

however, we need to find the value of v. in order to do this, we can integrate dv/dx in order to get to v.  

the value of dv/dx is : e10x

 

u = x             dv/dx = e10x

 

as seen in the formula, you need to have a value for u, dv, v and du.  

therefore in order to get du you must differentiate u:

u = x    

du/dx = 1

du = 1dx = dx

du = dx

 

in order to get v you need to integrate dv/dx:

\displaystyle \inte10x dx = 1/10 x10x

now that we have both parts, we can put this back into the formula.  

 

intudv=uv-intvdu.  

 

\displaystyle \intxe10x = x * 1/10e10x  - \displaystyle \int1/10e10x dx

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
(PLEASE HELP) <br> Which equation has no solution?
Finger [1]
<h2>Answer: </h2><h2>C, 5/8x + 2.5 = 3/8 x +1.5 + 1/4x</h2><h2>~</h2><h3>There are no values of 'X' that make the equation true, therefore the equation has no solution. </h3><h2>~</h2>

Hope you have a good day, Loves!

Also if I'm right can you let me know, please?

<u>Also Also if I am right can I please have Brainliest??</u>

<em>You don't need to, I'm just glad I could help. ^^</em>

<em><u>(If I did help-)</u></em>

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Billy Bob and Charline are riding the Ferris wheel at the county fair. Billy Bob exits the ride when he becomes sick
FromTheMoon [43]

Answer:

Step-by-step explanation:

hi

7 0
3 years ago
Shayna had $22 to spend on six notebooks. After buying them she had $10. How much did each notebook cost ? solving equations: ap
bekas [8.4K]

Answer:

Each notebook costs $2

Step-by-step explanation:

We have to find the amount she spent on each notebook.

22-10=12

We know she spent $12 on six notebooks

We need to divide to find the answer

12/6=2

Each notebook costs $12

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Are the two spheres congruent?
    9·2 answers
  • Sarah has a solid wooden cube with a length of 4/5 centimeter. From each of its 8 corners, she cuts out a smaller cube with a le
    8·1 answer
  • There is a three-Legged
    13·1 answer
  • What strategy am I suppose to use??
    7·2 answers
  • You roll a six-sided die twice. What is the probability of rolling an even number and then an odd number? A) 1/4 B) 1/6 C)1/9 D)
    5·2 answers
  • Would it be better to have a higher interest rate on a loan or on an investment? Explain.
    13·1 answer
  • Somebody please help me
    9·2 answers
  • Help me out please?
    10·1 answer
  • A gallon of gas costs $2.89. Ms. Sizemore filled up her tank with 12 gallons of gas. How much did she pay?
    13·2 answers
  • Is 1.41 _ 1.397<br> equal, less than or more than?<br> which one? please answer this right!!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!