1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Virty [35]
4 years ago
8

If gross pay increases by $500, total employee benefits increase by $200 and total job expenses decrease by $300, then total emp

loyment compensation _____.
a.
increases by $400
b.
increases by $700
c.
increases by $800
d.
increases by $1,000
Mathematics
2 answers:
Lubov Fominskaja [6]4 years ago
8 0
The answer is d. increases by $1,000
Scilla [17]4 years ago
3 0
D increases by 1000%

 <span />
You might be interested in
What the heck guys please help me
RSB [31]

Answer:

10, 12, 13, 20

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
In a cave, a stalactite gets 44 millimeters longer each year. this year it is 72 centimeters long. how many years until it is 1
iragen [17]

Answer:

6.36 years (the .36 repeats), so rounded is 6.4.

Step-by-step explanation:

First, I'm going to convert all measurements to meters.

Since 1000 mm = 1 m, divide 44 by 1000.

44/1000 = 0.044 m

Since 100 cm = 1 m, divide 72 by 100.

72/100 = 0.72 m

Next, I'm going to setup an equation using y = mx + b.

b is the beginning amount which is 0.72.

m in the equation represents the rate which is 0.044.

y represents the total which is 1.

Plugin the numbers and solve for x.

1 = 0.044x + 0.72

1 - 0.72 = 0.044x + 0.72 - 0.72

0.28 = 0.044x

0.28/0.044 = 0.044x/0.044

6.36 = x

7 0
2 years ago
I need help on this and what the answer​
34kurt

Answer:

63

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
xeze [42]

Answer:

Step-by-step explanation:

If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?

1. Divide the cost by the number of bottles.

4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle

8 0
3 years ago
A drawer contains black socks and white socks. 80% of the socks are white socks. A number generator simulates randomly selecting
Alina [70]

Answer;

The generator was not fair.

Explanation;

The number generator is not fair. This is because the correct percentage of black socks was not chosen at all.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The probabilities of the orphaned pets in six cities' animal shelters being different types of animals are given in the table. I
    8·2 answers
  • Tom observed how many times his dog jumped whenever he met a new person. Use the data set below to determine the interquartile r
    15·1 answer
  • Find the difference:<br> x+1/x-1 minus x-8/x-1
    15·2 answers
  • A sample of 16 ATM transactions shows a mean transaction time of 67 seconds with a standard deviation of 12 seconds. State the h
    7·1 answer
  • 5(x+4)+16<br><br> Match each of the following with Equivalent Expression listed on the right
    14·1 answer
  • Need help on this...................
    11·2 answers
  • Need help, please
    10·1 answer
  • Find the surface area of the triangular prism
    12·1 answer
  • Identify the domain of an image that has been rotated 270 degrees counter-clockwise
    5·1 answer
  • Find the surface area no links no pdfs just type it into the answer section will give brainliest
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!