1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
notka56 [123]
3 years ago
5

The wind power of a given wind turbine, P(v), depending on the wind speed in meters per second, v, can be found using the functi

on p(v)0.002713v^3.
If the wind power is 15.83 megawatts, what is the wind speed? Round to the nearest meter.
3 meters per second
9 meters per second
11 meters per second
18 meters per second
Mathematics
1 answer:
PIT_PIT [208]3 years ago
5 0

Answer:

18 m/s

Step-by-step explanation:

We used the given expression for the wind power: P(v)=0.002713v^3 replacing the power (on the left hand side of the equal sign) by 15.83 MegaWatts, and then solve for v which is raised to the power 3:

P(v)=0.002713v^3\\15.83=0.002713v^3\\\frac{15.83}{0.002713} =v^3\\v^3=5834.87\\v=\sqrt[3]{5834.87} =18.003\frac{m}{s}

You might be interested in
Please help me with this I really need help r-12=25 :r=37
natta225 [31]

Answer:

it's self explanatory 25

Step-by-step explanation:

r -12 = 25

r = 37

37 - 12 = 25

6 0
3 years ago
Is the following shape a rectangle? How do you know?
daser333 [38]

Answer: It might be a no answer. I don't know which one. I'm so sorry if I'm wrong.

6 0
3 years ago
Help help help help please
Gnoma [55]

4Th option is correct ✔️ ✔️

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nine times a number decreased by 16
Setler79 [48]

Answer:

9 · x - 16

Explanation:

Nine times a number: 9 · x

Decreased by 16: - 16

Put them together: 9 · x - 16

7 0
3 years ago
How do you graph this?
Gemiola [76]

Answer:

You need more information to graaph this.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Select the correct answer.
    12·1 answer
  • The cost per pound is described as the unit price. If 2 lbs of meat cost $4.88, what is the unit price for (cost for 1 lb of mea
    10·1 answer
  • Solve for x.<br> -4log2(5x)=-12
    8·2 answers
  • Find the difference in area between the large circle and the small circle. Click on the answer until the correct answer is showi
    6·1 answer
  • You spent z dollars today. Today, you spent 5.5 times as many dollars as you spent yesterday. Which expression correctly shows h
    8·1 answer
  • Make x the subject 4y = x ^2 +16 <br><br><br>With workings please x
    5·1 answer
  • X + y = 26<br> 3x + y = 56<br><br> Please help me! Show Working Please
    8·2 answers
  • I need help with this question!
    10·2 answers
  • 5x + 3y = 24
    15·1 answer
  • If Luis can type 168 words in 4 minutes, what is his speed per minute?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!