1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ipn [44]
3 years ago
10

What is five times the sum of twice a number and -5

Mathematics
1 answer:
yan [13]3 years ago
6 0

Answer:

Expression as below:

5 (2n -5)

Hope this helps

You might be interested in
Y + 1 = - 1/2 ( x - 7 )
likoan [24]

Answer:

1/2y * 7x

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
12 = 3 x *blank* × *blank*
mario62 [17]
1.(first blank) 2
2.(second blank) also 2
So 2 and 2
EXPLANATION:
3 x 2 is 6.
6 x 2 is 12.
Boom Im magical
3 0
3 years ago
Write the converse, inverse, and contrapositive of the following conditional statement
djverab [1.8K]

Answer:

using implication

Step-by-step explanation:

let "if I go to college be (A)" and "I will get a better job be (B)"

therefore A implies B

(A ----------------> B)

If I go to college then I will get a better job.

3 0
3 years ago
3. The functions f and g are defined by f: x → ax – b where a and b are constants and g: x → X+4.
valentinak56 [21]

Answer:

fg(2) = 9 means that f(g(2)) = 9

We know that g(2) = 6

So f(6) = 9 which means that

6a - b = 9 (note 1)

And we know that g(f(1/2)) = 2

And we know that f(1/2) = 1/2(a) - b

So g(1/2(a) - b) = 2

Meaning that 1/2(a) - b + 4 = 2

So 1/2(a) - b = - 2 (note 2)

Using note 1 and 2 we can solve the equation

11/2(a) = 11 so a = 2 and b = 3

5 0
3 years ago
decide which car is faster - a car that drives at 65 miles per hour or a car that drives at 1232 inches per second
WITCHER [35]

Answer:

The car going 1232 inches per second because 65 miles per hour is only 1144 inches per second.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Manufacturers don’t like defective products because it can give their brands a bad reputation. However, no production line is pe
    13·1 answer
  • Rachna has nickels, dimes, and quarters in her piggy bank. She has $4.65 altogether. She has three more quarters than dimes and
    10·2 answers
  • B/25 - -154 = 158<br><br> Solve b please!
    7·1 answer
  • What is the awnser to this question because I don't understand
    14·1 answer
  • It costs 4.75 for a pack of 25 pencils. Find the unit price in dollars per pencil. If necessary, round your answer to the neares
    11·1 answer
  • Solve for the variable x.
    9·1 answer
  • Rachna has nickels, dimes, and quarters in her piggy bank. She has $4.65 altogether. She has three more quarters than dimes and
    14·1 answer
  • Solve for x.<br>18÷× = -2<br>X=​
    13·2 answers
  • Anyone know what -36 divide by 4 is i forgot lol
    9·2 answers
  • Radio waves have the longest wavelength. If a particular radio wave is 1km long with a speed of
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!