1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maria [59]
3 years ago
6

What are the factors that can lead to one or both types of diabetes? Check all that apply

Mathematics
2 answers:
miv72 [106K]3 years ago
7 0
The answer for this problem is a,c, and d
klasskru [66]3 years ago
4 0

Answer:

a b

Step-by-step explanation:

i took the test

You might be interested in
A 2-gallon bucket of paint costs $59.20. What is the price per cup?
bixtya [17]

Answer:

i would say about $1.85

Step-by-step explanation:

There are 16 cups in one gallon and so you at 16+16 and you get 32 so you devide 59.20 by 32 and you get your answer. 1.85

6 0
2 years ago
Please help :) !!!!!!!!!!!
Mrrafil [7]
8. 70.5* 10. 30* 12. 5.1*
5 0
3 years ago
75km/h compute in m/s
Vlad1618 [11]
75 * 1000/3600 = 20.8333333

You just need to multiply with 1000 to get m from km and divide by 3600 because you are converting hours in seconds.
8 0
3 years ago
(-2x^-4)^-4 * (2^2)^0 solve the integer equation
Tresset [83]

Answer:

= 1/16x^16

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
F(x) = 2x-(x+6) for f(-3)
ICE Princess25 [194]
Plug in -3 for x
f(-3) = 2(-3) - (-3 + 6)
f(-3) = -6 - (3)
f(-3) = -9
Solution: f(-3) = -9
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Construct a line segment to each given line segment
    8·1 answer
  • Five times the smaller of two consecutive numbers is added to 3 times the bigger, the result is 579. Find the smaller integer.
    6·1 answer
  • A chef can bake 15 pies in one hour. What is the rate in pies per minute?
    14·1 answer
  • f there are 26 students in each third-grade class and 3 third-grade classes in the school, how many students will attend an asse
    6·1 answer
  • What is x3+y3+z3=????????
    12·1 answer
  • Mr. Vedra deposited $1,200 in a certificate of deposit (CD) at an interest rate of 5.5%. He earned $198 in simple interest. How
    12·1 answer
  • Gabriel brings 25 cupcakes to share with his classmates at school. At the end of the day, he has 3 cupcakes remaining. What perc
    14·2 answers
  • What’s the preimeter to this?
    7·1 answer
  • Is 1/3 equivalent to 2/6?
    6·1 answer
  • Jennifer had to finish 3 assignments during the week.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!