Answer:
Step-by-step explanation:
That'd be the Substitution Property. Substitute -2 for x in x + 8 = 6 and arrive at the true statement 6 = 6.
Answer:
3126
Step-by-step explanation:
Because it is so much bigger than the other numbers.
I’m going to go with 77 i’m pretty sure
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1