1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
d1i1m1o1n [39]
3 years ago
5

You are researching the price of MP3 players. You found an average price of $58.80. One MP3 player costs $56 and another costs $

62. Find the price of the third MP3 player.
Mathematics
1 answer:
Butoxors [25]3 years ago
8 0

The price of third MP3 player is $58.40

Step-by-step explanation:

Given,

Cost of one MP3 palyer = $56

Cost of another MP3 player = $62

Average price of MP3 player = $58.80

Let,

Cost of third MP3 player = x

Average = \frac{Sum\ of\ costs}{Number\ of\ items}

{58.80}=\frac{56+62+x}{3}

Multiplying both sides by 3

3*{58.80}=\frac{56+62+x}{3}*3\\176.40=118+x\\176.40-118=x\\58.40=x\\x=58.40

The price of third MP3 player is $58.40

Keywords: average, division

Learn more about division at:

  • brainly.com/question/8907574
  • brainly.com/question/8790374

#LearnwithBrainly

You might be interested in
What is the measure of <br> Angle x?
tino4ka555 [31]
56* cause alternate interiors angles
6 0
3 years ago
How many inches are in 1 mile? (5280ft = 1mi; 12in = 1ft)
7nadin3 [17]

1 mile * 5280 ft * 12 in = 63360 in

There are 63360 inches in one mile

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following are statistical questions? Select all that apply.
Olegator [25]
The answers are a b c d e or all of them except the chocolate chip one
5 0
2 years ago
Yvette uses 6grams of tea leaves to make 24 fluid ounces of tea last week she made 288. Fluid ounces of tea how many grams of te
miskamm [114]

Answer: 72 grams of tea

Step-by-step explanation:

From the question, we are informed that Yvette uses 6grams of tea leaves to make 24 fluid ounces of tea. This means that for 1 gram of tea leaves, she'll use:

= 24/6

= 4 fluid ounces of tea

Since, 1 gram of tea leaves will be used to make 4 fluid ounces of tea, therefore, the number of grams of tea leaves that will be used to make 288 fluid ounces of tea will be:

= 288/4

= 72 grams of tea

5 0
3 years ago
2 ton of rocks cost $2,920.00. What is the price per pound?
horrorfan [7]

Answer: sorry dont know

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • N a poll to estimate presidential popularity, each person in a random sample of 1,000 voters was asked to agree with one of the
    9·1 answer
  • a firefighter need to reach the 9th floor of a building which is 120 feet high how far should his letter be extended if the fire
    14·1 answer
  • Can somebody help me with this question ;-;​
    14·1 answer
  • At 12pm there are 855 people in the zoo. By 5pm ⁴/₅ of the children have left and ³/₄ of the adults have left. There are now 36
    10·1 answer
  • What 2 things put an expression in simplest form?
    15·1 answer
  • Can someone help me with this question? x-4&lt;5
    7·2 answers
  • The book store earned x dollars in profit. Last week, the total profit
    8·1 answer
  • Pls help me asap I give brainliest
    9·1 answer
  • Do all 4 pls it is easy
    5·1 answer
  • Identify the volume of the composite figure rounded to the nearest tenth.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!