1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nutka1998 [239]
3 years ago
6

2 ton of rocks cost $2,920.00. What is the price per pound?

Mathematics
2 answers:
horrorfan [7]3 years ago
8 0

Answer: sorry dont know

Step-by-step explanation:

Romashka [77]3 years ago
8 0

Answer:

$0.73 per pound

Step-by-step explanation:

2920 divided by 4000 (2 tons is 4000 pounds) equals 0.73

You might be interested in
Match each whole number with a rational, exponential expression. 1. 512 2. 8 3. 343 4. 216 5. 729 6.
Crazy boy [7]

Answer:

1. 2^9 = 512

2. 2^3 = 8

3. 7^3 = 343

4. 6^3 = 216

5. 3^6 = 729

Step-by-step explanation:

To start we have to express the number as a multiplication of prime numbers, from there we can take the expression as a power

1.

2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 = 512

2^9 = 512

2.

2 x 2 x 2 = 8

2^3 = 8

3.

7 x 7 x 7 = 343

7^3 = 343

4.

6 x 6 x 6 = 216

6^3 = 216

5.

3 x 3 x 3 x 3 x 3 x 3 = 729

3^6 = 729

6 0
3 years ago
What is 3.08 x 12.4 ?
lawyer [7]

Answer:

=38.192x

Step-by-step explanation:

I hope this helps you

7 0
3 years ago
Find the area of the shape shown below. I reallly need help and do not put a unbelieable answer.
larisa [96]

Answer:

63/2 or 31.5

Step-by-step explanation:

we can split this shape into 2, a triangle and a rectangle

A triangle = bh/2 = 7*3*1/2 = 21/2

A rectangle = b*h = 3*7 = 21

21/2 + 21 = 63/2

3 0
3 years ago
What is the solution set of 4x 2 - 36 = 0?<br><br> A.{-3}<br> B.{3}<br> C.{-3, 3}
Nimfa-mama [501]
4x^2 - 36 = 0
4x^2 = 36
x^2 = 9
x = 3 or -3
the answer is C
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLS HELP I WILL GIVE BRAINLIEST PLS ALSO ANSWER CORRECTLY PLS
max2010maxim [7]

Answer: Its D :)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • the probability that people buy candy movies at 45% if they're 160 people in the theater about how many bought candy​
    8·1 answer
  • Select one card from two cards, one colored red, one colored blue. replace the card and repeat the experiment. what is the proba
    9·1 answer
  • Consider the function f ( x ) = 5 x 3 − 3 x on the interval [ − 2 , 2 ] . Find the average or mean slope of the function on this
    11·1 answer
  • If you can buy 1/3 of a box of chocolates for 6 dollars how much can you purchase for 4 dollars?
    13·1 answer
  • Add using the number line. 7+(−10) Drag and drop the word SUM to the correct value on the number line.
    10·1 answer
  • A collector has 135 movie posters and 90 band posters. She wants to sell 36 movie posters but still have her poster collection m
    9·1 answer
  • Translate the phrase into an algebraic expression. The product of 4 and y​
    11·1 answer
  • What is 17kg into grams
    7·1 answer
  • A + b and 26 (grater then ,less then,or equal to)
    7·1 answer
  • Gina and Stewart are surf-fishing on the Atlantic coast, where both bluefish and pompano are
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!