1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
STALIN [3.7K]
3 years ago
7

Find the unit rate for $8.50: 5 ounces. What is the dollars per oz?

Mathematics
1 answer:
irina [24]3 years ago
8 0

Answer:

$1.70

Step-by-step explanation:

If $8.50 is for 5 ounces divide both sides by 5. 5/5=1 and 8.50/5 is 1.70. So $1.70 is the price per ounce.

You might be interested in
Where is the blue dot on the number line?
earnstyle [38]

<em>Answer:</em>

–6.8

<em>Method:</em>

Counting backwards from –7 to –6.5

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A fence is to be built to enclose a rectangular area of 450 square feet. The fence along three sides is to be made of material t
Mila [183]

Answer:

The short side is _15___ft and the long side is ___30___ ft.

Step-by-step explanation:

As fence is built in a rectangular area, so we can consider

Let

 x be the length of the rectangle  

y be width of the rectangle

Given area of rectangle is = 450 ft²

Formula for area of rectangle = Length x width  

     450 ft² =  xy  

Solve for y

y = 450/x            

now according to given condition  

three sides of the fence costs $5 per foot and for the fourth side costs$15 per foot.

We have two condition either the fourth side be x or y

So condition 1:  Three sides =(x,y,x)       4-th side = y.

So  we can write as 5x,5y,5x  and  15 y  

Cost C = 5x +5y+5x+15y

         = 10x+ 5y+15y

         = 5(2x+y) +15y----------------equation 1

           = 10x +20y

Adding value of y 450/x

        = 10x + 20(450/x)

  = 10x + 9000/x

For minimum cost, we can consider the cost to be 0

 0 = 10x + 9000/x

Dividing and multiplying by -x/x

0 = -10 +9000/x²

10 = 9000/x²

 10x² = 9000/  

 x²= 900

x = 30

so y = 450/x = 450/30= 15 ft  

so adding the values of x and y in equation 1 we will have

cost C= 5(2x+y) +15y----------------equation 1

cost is          = 5(2(30)+15) +15(15)

                      =  $600 is the cost  

X= 30 y =15

So condition 2:  Three sides =(y,x,y)       4-th side = x.

So  we can write as 5y,5x,5y  and  15 x

Cost C = 5y +5x+5y+15x

         = 5x+ 10y+15x

         = 5(x+2y) +15x----------------equation 2

           = 20x +10y

Adding value of y= 450/x

        = 20x + 10(450/x)

  = 20x + 4500/x

For minimum cost, we can consider the cost to be 0

 0 = 20x + 4500/x

Dividing and multiplying by -x/x

0 = -20 +4500/x²

20 = 4500/x²

 20x² = 4500

 x²=  4500/20= 225

x = 15

so y = 450/x = 450/15= 30 ft  

so adding the values of x and y in equation 2 we will have

cost C= = 5(x+2y) +15x----------------equation 2

cost is          = 5(15+2(30) +15(15)

                      =  $600 is the cost  

y= 30 x=15

so from both conditions satisfy the cost and the two sides are known as length and width

so dimension will be 15 ft by 30 ft  

7 0
2 years ago
Help quickly!!
qaws [65]

Answer:

2 x

— = —

25 700

700(2)= 25(x)

1400/25=x

x=56

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
5 to the second power minus two (4-1)
PilotLPTM [1.2K]

Answer:

23

Step-by-step explanation: You have to do 5x5 because 5^2 mans there is two fives. Then you just subtract two

5x5=25

25-2=23

8 0
3 years ago
Please ignore this question!
MAXImum [283]
Ok sure , will do ..
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Today, 32 customers at Tasha's Juice Emporium bought a total of 512 ounces of juice. How much juice did each customer buy on ave
    6·2 answers
  • What is the shape’s area?
    5·1 answer
  • Write two multiplication equations using fractions and mixed numbers. Write one equation that will have a product greater than t
    10·1 answer
  • Point C is reflected across the y-axis. Which point represents the reflection? A. Point D B. Point E C. Point G D. Point M
    7·1 answer
  • Mike can build a go cart in 30 days, Jed can build one in 20 days and Erick in 60 days. If all of them share the work, how quick
    5·2 answers
  • Jack could paint his house in 9 days while jack and Jill working together could paint the house in 5 days. how long would it tak
    8·2 answers
  • Can anyone help me answer this<br>​
    8·1 answer
  • PLEASE HELP
    9·1 answer
  • 11. Solve: 1/3 (6t - 9) + 8 = 7 + 2(t - 1)<br>​
    10·1 answer
  • What is the following product?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!