1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mars1129 [50]
3 years ago
6

aliyah had $24 to spend on seven pencils. after buying them she had $10. how much did each pencil cost?

Mathematics
2 answers:
Ivenika [448]3 years ago
8 0
12 (don't take my answer because it's been awhile since I've fine a question like that but I'm pretty sure it's 12)
expeople1 [14]3 years ago
5 0

Answer:

cost of each pencil would be $2 each.

Step-by-step explanation:

You can tell now how much each pencil cost, since 7 goes into 14, 2 times. The answer is the cost for each pencil= $2.

You might be interested in
Don deposited $3,500 for 5 years on 2.40 pa interest rate in his savings account how much simple interest will he earn
Feliz [49]
3,500 (.024) = 84
84 (5) = $420 in simple interest
5 0
3 years ago
+<br> Find the are of the triangle
Yuliya22 [10]
Where’s the picture. Please show it
4 0
3 years ago
1. Find the value for a/b=2 But make each side have the same value.
Vladimir [108]

Step-by-step explanation:

a/b=662

a%chess issues

8=a/b equals exponent

8 0
3 years ago
Please i need help ASAP<br><br>What is the range? ​
Lena [83]

Answer:

your range is -9 to positive 5

Step-by-step explanation:

range is how many numbers are in a squence for example i have 1 2 3 so my range is 1-3

8 0
2 years ago
Any math experts please factor this thank you have a blessed day
fredd [130]

Answer:

-(x-8)*(x+7)

Step-by-step explanation:

Use the commutative property

-× to the power of 2 + x+ 56

-x to the power of 2 + 8x-7x+56

-xx(x-8)-7x+56

-x*(x-8)-7(x-8)

factor out -(x-8)

-(x-8)*(x+7)

hope it helps!!

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Consider this right triangle.<br> 21<br> 29<br> 20<br> Enter the ratio equivalent to s
    15·1 answer
  • Which is the value of this expression when p=-2 and q=-1?
    7·2 answers
  • Which set of ordered pairs represents a function?
    6·2 answers
  • Simplify −9 + 1/4x − 6 − 1/8x.
    13·2 answers
  • A 7-by-7 foot rug is shown.
    8·1 answer
  • Please help...<br> i rlly need help on this
    14·1 answer
  • Is the function below linear or non linear y= 8/x + 5
    7·1 answer
  • What is the circumference of a circle with a radius of 4cm? .​
    15·2 answers
  • Round 12.463 to one decimal place. Round $12.463 to two decimal places.​
    11·1 answer
  • Can someone help me please​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!