1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nuetrik [128]
3 years ago
6

In a classroom, there are 13 scholars. Each scholar has a total of $1.75 in each pocket. If every scholar has a total of two poc

kets, how much money is in the classroom in total
Mathematics
1 answer:
mylen [45]3 years ago
5 0

13 x 1.75 = 22.75

take 22.75 and multiply by 2

you should get 45.50

You might be interested in
What is the product of a fraction multiplied by its multiplicative inverse? Justify your answer with an example
Lina20 [59]
I believe the answer will always be one.
Heres an example: 5/8 • 8/5 = 1
8 0
3 years ago
48 divided by 6 - 3 3/4
nordsb [41]

Answer:

4/1/4

Step-by-step explanation:

48÷6

=8-3 3/4

=4/1/4

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help due today <br><br>I will give brainliest​
MatroZZZ [7]

Answer:

I think its a) I only

Step-by-step explanation:

b gives a random value that isn't relevant to the question. C is backwards because F would increase more than C.

6 0
2 years ago
There are 38 people in line to ride the bumper cars. 8 people can go in each round. How many people will ride in the last round?
Mashutka [201]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Harlem is redecorating his room. A new desk costs (d) dollars. A bookshelf costs $114 less than the desk. A new lamp costs twice
Alexxx [7]

Answer:

Harlem is redecorating his room. A new desk costs (d) dollars. A bookshelf costs $114 less than the desk. A new lamp costs twice as much as the bookshelf. Write an expression showing how much all of Harlem s new furniture will cost.

Harlem is redecorating his room. A new desk costs (d) dollars. A bookshelf costs $114 less than the desk. A new lamp costs twice as much as the bookshelf. Write an expression showing how much all of Harlem s new furniture will cost.

Harlem is redecorating his room. A new desk costs (d) dollars. A bookshelf costs $114 less than the desk. A new lamp costs twice as much as the bookshelf. Write an expression showing how much all of Harlem s new furniture will cost.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help!!! Sketch one cycle of the graph of the sine function:<br> y=2sinπθ
    15·1 answer
  • The area of a rectangle is 18r^2 - 27r - 35 square inches. The width is 3r - 7 inches. What is the length in inches?
    11·1 answer
  • Enter the missing value into the box to complete the ratio comparing 500 meters to 3 kilometers.
    15·2 answers
  • What is the value of x? PLZ LMK ASAP!
    9·1 answer
  • I need help with this! ​
    10·1 answer
  • At Wayside High School, 600 boys were asked to
    12·1 answer
  • Nancy spent $44.59 on 5.25 quarts of olive oil. What is the cost of one quart of olive oil? Round to the nearest cent.
    6·2 answers
  • What is the formula for finding the length of a line on the cartesian plane.​
    7·1 answer
  • Can y’all help me with this one?
    11·2 answers
  • Given the parent function p(x)=x², which phrase best describes the transformation used to obtain the graph of g(x)=(x+a)²-b, if
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!