Mitchell went into the candy store to buy some bubble gum. The gum costs $1.52 and has 8 pieces. What is the unit rate for a pie
ce of gum?
19
1
19
8
$0.19
1 piece
$0.19
8 pieces
2 answers:
It is $0.19 a piece because unit rate means that one quantity has to be one. So i divided 8 by 8 to get one and 1.52 by 8 to get 0.19
1.52/8 = 0.19/1....so each piece costs 19 cents
You might be interested in
Answer:
i dont either
Step-by-step explanation:
Answer:The triangle is dilated by a factor of 1/2
Step-by-step explanation:
Answer:3.75 hours
Step-by-step explanation:
Answer:
f(g(x)) = -1
Step-by-step explanation:

Step-by-step explanation:
b. what is the perimeter of the rectangle in terms of k?