1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
deff fn [24]
3 years ago
6

Explain how to translate the statement into an equation. Use n for the variable. Thirteen less than a number is four EXPLAIN:

Mathematics
1 answer:
Elden [556K]3 years ago
8 0

Answer:

13-n=4

Subtract both sides by 13

-n=-9

n=9

Step-by-step explanation:

13 less means - and a number means n that you don’t know. is means = sign. And so we get the answer that I gave you. Thank you

You might be interested in
The ratio of chaperones to students on a field trip to New York City is 2 to 11. If there are 297 students on the trip, how many
Olenka [21]
297/11 = 27

So we have 27 groups of 11 students. If there are 2 chaperones for every 11 students, then we can do:

27x2=54

There are 54 chaperones on the field trip.
7 0
3 years ago
(I NEED HELP QUICK) What is the value of S4?
vivado [14]
The value of 4$ is 1.81%
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A punch recipe calls for 26 liters of lemon lime soda and 14 gallons of
Darina [25.2K]
13 liters of lemon lime soda.
6 0
3 years ago
If rent to go charges you $30 for 300 miles what is the unit rate per 1 mile
lesantik [10]

Answer:

$10

Step-by-step explanation:

300 divided by 30 is 10

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Subtract 8lb 8oz-4lb 10oz
Nostrana [21]

Answer:

62 ounces or 3.875 pounds

Step-by-step explanation:

convert the 8 pounds and 4 pounds into ounces then add the additional ounces then subtract

i hope that makes sense

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Coefficient variables and power?
    13·1 answer
  • Choose the correct simplification of the expression 9 over h to the power of negative 3. h to the 3rd power over 9 9 over h to t
    6·2 answers
  • If Madison, makes $9.50/hour and works 40 hours/week. How much does she make per<br> week?
    9·2 answers
  • Expand logb square root of 41/97
    8·1 answer
  • The ratio of losses to wins for Kyle's team is 3 to 2. If the team had played the same number of games, but had won twice as man
    10·2 answers
  • Please Help!
    11·1 answer
  • The brand xyz dog food costs $36 for 15 pounds of dog food. What is the cost per pound?
    9·2 answers
  • Calculate the answer to the correct number of significant digits. (91.01)(10.7)
    14·1 answer
  • Please be quick i dont have that much time
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!! I WILL GIVE BRAINLIEST TO THE RIGHT ANSWER
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!