Easy
(g o f)(-5)=g(f(-5))
first evaluate f(-5), then input the result into g(x)
f(-5)=-2(-5)-7
f(-5)=10-7
f(-5)=3
g(3)=-4(3)+6
g(3)=-12+6
g(3)=-6
(g o f)(-5)=-6
Answer:
The unit rate at HEB is $0.23 per ounce. The unit rate at Fiesta is $0.25 per ounce. So HEB has the better buy for dish soap.
Step-by-step explanation:
To calculate unit rate, you divide the price by the oz.
So for HEB, you should do $2.80/12 oz. This will equal to $0.23 per ounce. For Fiesta, you should do $2.00/8 oz. This will equal to $0.25 per ounce.
To determine which one is the better buy, the lower priced one is better, meaning HEB is the better buy.
Answer:

Step-by-step explanation:
in the equation given these are the values:
a=1 b= -5 c= -7
if we plug this in the quadratic formula 
this is simplified to 
hope this helped
Answer:
0.06 is 10 times as much as 0.006
Step-by-step explanation:
let the number be x
as per the condition 0.06 is 10 times as much as x.
Solve for x:
10 times as much as x represents as 
Then;
......[1]
Division property of equality states that you divide the same number to both sides of an equation.
divide by 10 to both sides in equation [1];

Simplify:
x = 0.006
Therefore, 0.06 is 10 times as much as 0.006
Answer:
66 m²
Step-by-step explanation:
A = ½ (a + b) h
A = ½ (10 + 12) (6)
A = 66
The area is 66 m².