1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks04 [339]
4 years ago
9

Please HELP!!!!

Mathematics
1 answer:
dedylja [7]4 years ago
8 0
Absolute value equations have more than one solution because when the answer is in abs. value, it is positive, so there could be a negative answer and it would still be positive. For example |-5|=5 and |5|=5 as well. 
4+|2x|=-1 would have no solution because you cannot have the equation equal a negative since the 2x is in absolute value. 
You might be interested in
an art student wants to make a model of an ancient building. the length of the building is 1.6 times its width. The length of th
Ludmilka [50]

I think it would be 17.5in

Hope this helps!!

3 0
3 years ago
NEED ANSWER ASAP!! TYYY SO MUCH IN ADVANCE
Kipish [7]

Answer:

24.84

Step-by-step explanation:

use Pythagoras theorem

h=√p²+b² = √(19)²+(16)² = √617 =24.84

4 0
3 years ago
Since 2003 median home prices in Midvale, UT have been growing exponentially at roughly 4.7 % per year. If you had purchased a h
Kipish [7]

Answer:

The home would be worth $249000 during the year of 2012.

Step-by-step explanation:

The price of the home in t years after 2004 can be modeled by the following equation:

P(t) = P(0)(1+r)^{t}

In which P(0) is the price of the house in 2004 and r is the growth rate.

Since 2003 median home prices in Midvale, UT have been growing exponentially at roughly 4.7 % per year.

This means that r = 0.047

$172000 in 2004

This means that P(0) = 172000

What year would the home be worth $ 249000 ?

t years after 2004.

t is found when P(t) = 249000. So

P(t) = P(0)(1+r)^{t}

249000 = 172000(1.047)^{t}

(1.047)^{t} = \frac{249000}{172000}

\log{(1.047)^{t}} = \log{\frac{249000}{172000}}

t\log(1.047) = \log{\frac{249000}{172000}}

t = \frac{\log{\frac{249000}{172000}}}{\log(1.047)}

t = 8.05

2004 + 8.05 = 2012

The home would be worth $249000 during the year of 2012.

8 0
4 years ago
A flashlight shines straight up into the sky, 9 ft to the right of a tent located at the origin. For which values of A, B, and C
lina2011 [118]

Answer:

Im not sure but i think its A=1, B=0, and C=9

Step-by-step explanation:

hope this helps

8 0
4 years ago
The cone and cylinder above have the same radius, r, and height, h. The volume of the cone is 69 cubic centimeters. What is the
MatroZZZ [7]

Answer:

207 cubic centimeters

Step-by-step explanation:

Given

volume of cone  = 9 cubic centimeters

Since the cone and cylinder above have the same radius, r, and height, h, then r = h

volume of the cone = 1/3πr²h

69 =  1/3πr²h

πr²h = 69*3

πr²h = 207cubic cm

Since the volume of the cylinder =  πr²h

Hence volume of the cylinder is 207 cubic centimeters

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Adriana has one gallon of juice. She pours a juice into containers that each holds one pint of juice. She gives two pints to her
    14·1 answer
  • What is the relationship between turning points of a graph and its derivative function​
    15·1 answer
  • Cathryn was making a pie. she used 3⁄2 pints of blackberries and 7⁄3 pints of blueberries. how many more blueberries than blackb
    6·1 answer
  • Ben and Jose went on a road trip. The graph below gives the rate at which their car
    15·2 answers
  • Which is a factor of 6x^2 + x − 7?<br> A. x + 1<br> B. 2x + 1<br> C. 6x + 7<br> D. 3x + 7
    10·1 answer
  • Urban Community College is planning to offer courses in Finite Math, Applied Calculus, and Computer Methods. Each section of Fin
    5·1 answer
  • What is the solution to this inequality -6( p - 8) &lt; -12
    9·2 answers
  • Which statements describe a characteristic of a right pentagonal pyramid? Select two options.
    8·2 answers
  • n a certain grocery store, strawberries cost $5.44 per pound ( 5.44 dollars/lb ). What is the cost per ounce
    7·1 answer
  • What is the leading coefficient of the polynomial function? <br><br> y=-x^4+4x^2
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!