1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga nikolaevna [1]
3 years ago
14

Generate the first five terms in the sequence using the explicit formula. yn=-5n-6

Mathematics
1 answer:
alexandr402 [8]3 years ago
8 0
Given that n starts from 1,
y₁ = -5(1) - 6 = -11
y₂ = -5(2) - 6 = -16
y₃ = -5(3) - 6 = -21
y₄ = -5(4) - 6 = -26
y₅ = -5(5) - 6 = -31
You might be interested in
Please help me fill in the blank! Thank you!!
marusya05 [52]

Answer:

The fraction of 6% is 6/10 and the model is 10 squares and only color 6 of them

YOU WELCOME :)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Each of the 10 students in the baking club made 2 chocolate cakes for a fundraiser. They all used the same recipe, using c cups
almond37 [142]

Answer:

h6hhh6hh7hh

Step-by-step explanation:

7 7mm88mjui8iiikji

5 0
3 years ago
Which expression is best represented by the number line model
BARSIC [14]

Answer:

J.)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Answer C, D Please help will give brainliest.
____ [38]

Answer:

I am not sure what to do you have any pictures

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
At the grocery store, you can purchase lemons at 2 for $0.99. you can also buy a bag of 6 lemons for $2.50. Which is the better
Digiron [165]
6 lemons is the better buy
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • M.s. alonso ordered 4,000 markers for her store. Only 1/10 of them arrived. How many markers did she receive? It's 400 because 4
    10·1 answer
  • Is this equation a direct variation? Y= 4x + 9
    8·1 answer
  • Both questions please ??
    6·1 answer
  • Which of the following functions are continuous for all real numbers? \begin{aligned} &h(x)= \log(x) \\\\ &g(x)=\cot(x)
    10·1 answer
  • Help please! this ones easy i just dont know how to do it
    7·1 answer
  • Write the equations of the line that passes through the point 4,3) and is perpendicular to the line y=2x−4 . Write the equation
    7·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $61.25. What is the unit price?
    13·2 answers
  • The serving size for the granola that Ted likes to eat for breakfast is 3/4 cup. How many cups will he have eaten if he ate 3 se
    12·1 answer
  • SOMEBODY PLEASE HELP ME
    9·1 answer
  • The point M(-6, -4) is translated 2 units right. What are the coordinates of the resulting point, M'?​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!