1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Veseljchak [2.6K]
2 years ago
10

What is equivalent to i4?

Mathematics
1 answer:
bezimeni [28]2 years ago
4 0
Hello : 
 <span>i4 = i²× i² =(-1)(-1) = 1  because : i² = -1</span>
You might be interested in
(3.)FACTOR: 55d + 10?
Alexandra [31]
55d+10
55/11=5.
10/5=2
5(11)+2
4 0
2 years ago
A student takes a multiple-choice test with 8 questions on it, each of which has 4 choices. The student randomly guesses an answ
zimovet [89]

Answer:

0.900

Step-by-step explanation:

hope it helps u

need more answers?

just follow me

3 0
3 years ago
Please show your work please
Nadusha1986 [10]
The correct answer is 4. 
5 0
3 years ago
David wants to pack apples and bananas in his lunch. He has room for 16 fruit. He wants to pack three times as many apples as ba
S_A_V [24]

Answer:

David should pack 12 apples and 4 bananas

7 0
2 years ago
Find the second decile of the following data set 24, 64, 25, 40, 45, 34, 14, 26, 28, 24, 58, 51 D2 =
Sergio039 [100]

Answer:

D2 = 24

Step-by-step explanation:

given is a data set as

24, 64, 25, 40, 45, 34, 14, 26, 28, 24, 58, 51

We have to find the second decile for the above

Arranging in ascending order we get

14, 24, 24, 25,26,28, 34, 40, 45, 51, 58, 64

2nd decile is equal to 20th percentile

20th percentile formula entry appearing which sorts 20% below and 80% above.

i.e. (20%*(14+1)) = 3rd entry

Thus 20th percentile is24.

D2 = 24

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 40,000 ft.2 to hectares (1 hectare = 10,000 m2)
    11·2 answers
  • Which graph represents the function y=(x+3)^2+1?
    11·1 answer
  • A music store has sold 3/5 of their hip-hop CDs, but 10 were returned.Now the store has 62 Hip-Hop CDs,How many Hip-Hop CDs did
    11·1 answer
  • Find the volume of the cone
    5·1 answer
  • A gallon of moo milk costs $5.12. what is the unit price of an 8 ounces of moo milk
    13·1 answer
  • IIIlas' car usses 65 L of petrol to travel 728 km, while Hanis car uses 48 L in 552 km
    5·1 answer
  • Page<br>Date<br>#<br>Solve sauare completing method<br>2x^2-9x-5 =0​
    14·1 answer
  • Lacey has $36 to spend. She buys a pair of sunglasses for $14.89 and a hat for $9.33. Lacey buys a scarf with the remaining mone
    10·2 answers
  • Which angle measure is greater?
    12·2 answers
  • Select "Growth" or "Decay" to classify each function.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!