1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jarptica [38.1K]
2 years ago
15

Plzzz help will give the brainliest for correct answer

Mathematics
2 answers:
kap26 [50]2 years ago
3 0
The answer would be ten.
The Pythagorean theorem is a squared plus b squared equals c.
c would equal the hypotenuse.
b is the opposite.
a is the adjacent.
you would do 24 squared plus x squared = 26 squared
after you square 24 and 26
576+x=676
-576.    -576
-----------------
x=100
square root it to get 
x=10
d is your answer
stira [4]2 years ago
3 0
A²+b²=c<span>²
</span>24²+b²=26<span>²
576+b</span>²=676<span>² </span>    
676-576=100
b²=100
Then you square root 100.
b=10
Your answer is 10!

Hope that helps! :D
 
You might be interested in
If Richard can paint their living room in 4 hours, and Vanessa can paint the same living room in 5 hours, then how long will it
Tju [1.3M]

Answer:

2 hrs 13 mins

Step-by-step explanation:

If Richard can paint the living room in 4 hrs, then in 1 hour he can paint 1/4 of the living .

If Vanessa can paint the living room in 5 hours, then in one hour, she can paint 1/5 of the living room.

In one hour Richard and Vanessa can paint 1/4 + 1/5 = 1/y

y is the number of hours it will take both Richard and Vanessa to paint the living room. 1/y is how much of the house they can paint in one hour.

1/4 + 1/5 = 1/y

(5 + 4)/20. ( find the LCM)

9/20 = 1/y

9y= 20

y = 20/9

y = 2.22hrs

y = 2 hrs 13 mins

4 0
3 years ago
Teachers are being trained to standardized the scores they give to students' essays. The same essay was scored by 10 different t
bagirrra123 [75]
What are you asking  , if you tell me i will solve
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
THIS IS THE PICTURES TO MY OTHER QUESTION PLEASE ANSWER!!!! TELL ME IF ITS CORRECT AND GIVE ME AN EXPLANATION
nikklg [1K]

Answer:

skp

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
2x + 5= 11 solve for x
garri49 [273]

Answer:

....................

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Kirk lives in Nebraska, which has a sales tax of 5.5%. He just bought a sewing machine whose full price was $90, but he got 40%
Ksju [112]

Answer:

56.97........................

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The sum of 4 consecutive even integers is 20. what are the integers?
    15·1 answer
  • at the amusement park each student is given $16 for food this covers the cost of two meals plus $4 for snacks how much money doe
    7·1 answer
  • Write the equation y= x^2-6x+16 in vertex form
    6·1 answer
  • A rectangular area of 36 f t2 is to be fenced off. Three sides will use fencing costing $1 per foot and the remaining side will
    6·1 answer
  • Derive the first three (non-zero) terms of Taylor's series expansion for the function
    6·1 answer
  • A box of rice costs $2.99 for 62 oz. What is the unit cost for 1 oz?
    11·2 answers
  • A flagpole casts a shadow that is 24 ft long at the same time you cast a shadow that is
    10·1 answer
  • Assume that 75 was the mean test score on an exam, with a standard deviation of 4 points.
    15·1 answer
  • Please answer really quick
    10·1 answer
  • On Monday there are 25 pencils in a basket, If 3 pencils are taken out of the basket each day, how many pencils are left in the
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!