Answer:
The correct option is C, rent on the restaurant building
Explanation:
The ingredients used in preparing food is variable cost as it varies with the number of plates of food prepared.
Hours worked by cooks determine how much they are paid since the longer they stay the higher the pay,hence it is a variable cost.
The rent on the restaurant building stay the same regardless of opening hours ,hence it is fixed not variable cost.
The energy costs varies with the number of opening hours, it is a variable cost.
The hours worked by servers determine how their take-home would be ,as a result it is a variable cost.
<span>C.) The amount of money earned in a week being invested in new book purchase
Hope this helps!</span>
Answer: $3.40
Explanation:
Based on the information given in the question, the materials cost per unit will be calculated thus:
First, we'll calculate the completed units which will be:
= 18500 - 1400
= 17100
Ending inventory = 1400 units
Equivalent Production Unit with respect to Material = (17100 x 100%) + (1400 x 100%)
= 18500 Units
Material Cost Per Unit will be:
= Total Material Cost / Equivalent Production Unit
= $62900 / 18500
= $3.40 per unit
The material cost per unit is $3.40
Melissa fails to recognize the impact of her activity on the bystander's wellbeing.
- the bystander fails to recognize the impact of Melissa's activity on his or her wellbeing.
- the well-being of the bystander is adversely impacted by Melissa's activity.
- Melissa neither pays nor receives any compensation for her activity. X(So that someone else gets/pays as a result of her activity.)
the well-being of the bystander is adversely impacted by Melissa's activity.
The direct strategy should be used to communicate negative news when the reader or individual that is associated to the speaker or the writer is not likely to produce or engage to having an emotional response of which may prevent sensitive reaction.