1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
uysha [10]
3 years ago
11

Which of the following expressions are equivalent to -5+7-(-3).

Mathematics
2 answers:
SpyIntel [72]3 years ago
7 0

Answer:

c

Step-by-step explanation:

mark brainliest its just in different form

Vsevolod [243]3 years ago
3 0
A

would be the correct answer because the subtracting a negative is just adding it.
You might be interested in
Work out the value of 4° x 16°
allochka39001 [22]
64 is the answer to your question
5 0
3 years ago
During the 2010 Great Backyard Bird Count, an average of
Phantasy [73]

Answer:

good luck

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Ayush and sumit take two different routes to school. Ayush's route is 1km 2hm long while sumit route is 2hm 30dam long while rou
emmasim [6.3K]

Answer:

Ayush's route is 0.7 km or 700m longer than Sumit route.

Step-by-step explanation:

Ayush's route is 1km 2hm long while sumit route is 2hm 30dam.

We know that,

1 km = 10 hm

1 dam = 0.1 hm

Using these conversions we get

Ayush's route = 1km 2hm = (1×10) hm + 2 hm = 12 hm

Sumit route = 2hm 30dam = 2 hm + (30×0.1) hm = 2 hm + 3 hm = 5 hm

Ayush's route is longer.

Difference = 12 hm - 5 hm = 7 hm = 0.7 km            [1 km = 10 hm]

Hence, Ayush's route is 0.7 km or 700 m longer than Sumit route.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Below is a graph that represents the total profits for a third month. Write the equation of the line that represents this graph.
Leni [432]
It gos to 300 to 450
7 0
3 years ago
How do you do this? I have no idea
Helga [31]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The revenue for a vehicle rental store is $5460 . There were 208 cars and 52 vans rented. A van rents $10 more than a car
    5·1 answer
  • Ling lives 2 miles from school. It took him 15 minutes to bike from school to home. The first half of the distance he biked at a
    8·2 answers
  • A large company wants to administer a satisfaction survey to its current customers. Using their customer​ database, the company
    14·1 answer
  • Answer for brainliest!
    14·2 answers
  • What is the volume, in cubic centimeters, of this cylinder? Please use 3.14 for π.
    10·1 answer
  • Find the time it takes for a rocket following the path, h(x) = - 3x2 + 18x, to reach a maximum. In your final answer, include al
    6·1 answer
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • Blueberry frozen yogurt costs $0.59 per ounce. How much would 3 ounces cost?
    7·1 answer
  • Omg please I really need help ASAP please! (Giving brainliest)!
    7·2 answers
  • Given the graph of f(x), graph f(x) +3
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!