Jelly beans cost $2.00 for 4 packages. There were 25 students. How much money will be needed so that each
2 answers:
Answer:
14$
Step-by-step explanation:
2 Packages Will Be Left Over
Answer:
$14 and 3 bags
Step-by-step explanation:
25 divided by 4 = 7
7 muliplied by 4 = 28 and you need 25 so there will be 3 bags left over
$2 multiplied by 7 = $14 so it will cost $14
You might be interested in
Answer:
Step-by-step explanation:
Let the males = x
Let the females = 8x
Let the total in the class = x + 8x = 9x
Females = 8x / 9x = 8/9
If you want the decimal, it is .889
Answer:
5(z+4) + 5(2-z) =
5z + 20 + 10 -5z = 30
The value of t that makes the factor e^(.032t) have the value of 2 can be found using logarithms. 2 = e^(0.032t) ln(2) = ln(e^(0.032t)) = 0.032t t = ln(2)/0.032 ≈ 21.66 It would take 21.66 years for the cost to double.
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Let's say that the smallest is called "a"
We can re-write the question like this:
a+(a+1)+(a+2)+(a+3) = 174
4a+6=174
4a=168
a=42
7x12 = 84 So the answer is D.