1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kaylis [27]
3 years ago
6

Please answer this correctly

Mathematics
2 answers:
Artemon [7]3 years ago
3 0

Answer:

1 flowers

Step-by-step explanation:

The graph shows that only one flower received more than 4\frac{1}{2} cups of water and that is the plant that received 5 cups of water.

grandymaker [24]3 years ago
3 0

1 flower

Step-by-step explanation:

the question asks for flowers above the 4 1/2 mark and only 1 flower is there.

You might be interested in
The earth is approximately 92,900,000 miles from the sun. If 1 mile = 1.61 x 103 m, what is the distance to the sun in meters?
Dmitriy789 [7]

Answer:

here you go

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Farmer Smith enclosed his rectangular pasture with fence that cost him $1.50 per linear meter. If his pasture is twice as long a
maria [59]

Answer:

$2,700

Step-by-step explanation:

Let the width of the pasture be x, this means that the length of the pasture will be 2x

The area of a rectangle is L * B

Hence,

x * 2x = 18,000

2x^2 = 180,000

x^2 = 90000

x = 300 meters

This means the length is 600 metres

Now, to get the length of the fence, we need to know the actual perimeter which is 2(L + B)

= 2 ( 300 + 600)

2 * 900 = 1,800 metres

The cost is thus 1,800 * $1.50 = $2,700

6 0
3 years ago
For every quarter he spends, Reggie receives 50 food pebbles to feed the fish. Reggie has thrown 350 food pebbles into the fish
deff fn [24]

Answer:

7 quarters are spent for throwing 350 food pebbles in pond.

Step-by-step explanation:

Given:

Reggie receives 50 food pebbles for every quarter he spends.

Number of food pebbles he has = 350

Let the number of quarters spent for 350 pebbles be 'x'.

Now, using proportion and cross multiplication method, we can find 'x'.

<u><em>1 quarter is equivalent to 50 pebbles thrown in pond.</em></u>

<u><em>So, 'x' quarters is equivalent to 350 pebbles thrown in pond.</em></u>

\frac{1}{50}=\frac{x}{350}\\\\Cross\ multiplying\\\\50x=350\\\\x=\frac{350}{50}\\\\x=7

So, 7 quarters are spent for throwing 350 food pebbles in pond.

6 0
3 years ago
X+6=x<br> can you help please thank you
Anna35 [415]

x + 6 = x

there is literally no solution.

7 0
3 years ago
Paul bought a student discount card for the bus. The card allows him to buy daily bus passes for $1.50.
Marta_Voda [28]

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

If you do 13x1.50= 19.5

28.50 - 19.5 = 9

7 0
3 years ago
Other questions:
  • An angle measures 66° more than the measure of its complementary angle what is the measure of each angle
    11·1 answer
  • AB Is perpendicular to line segment
    13·1 answer
  • The population of a bacteria sample doubles every 6 hours. How long would it take for the population to triple?
    11·2 answers
  • Can anyone help me please.
    6·1 answer
  • Mike Alyssa Sara and Jessica each have 6 baseball cards how many baseball cards do they have in all​
    5·2 answers
  • 7hours and 54min<br><br> Round the the nearest quarter hour
    6·2 answers
  • Which statement is true about the extreme value of the given quadratic equation? A. The equation has a maximum value with a y-co
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ME =(((((((((((((((((((((((
    14·1 answer
  • A Pizza factory has come out with two kinds of pizzas.A square pizza of side 26 cm costs AED 80 and a circular pizza of diameter
    10·1 answer
  • Sally purchases 3 bags of Doritos for $3.96. What is the unit rate
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!