1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TEA [102]
4 years ago
9

Francisco’s game involves a bag of 3 green, 2 yellow, 4 red, and 3 black marbles. Andrew wants to increase the likelihood of sel

ecting a yellow marble. How can the game be modified to make drawing a yellow marble more likely? Select all that apply.
XAndrew should add more green marbles to the bag.
-Andrew should add more yellow marbles to the bag.
-Andrew should remove from the bag 1 green, 1 black, and 2 red marbles.
XAndrew should add more black marbles to the bag
-Andrew should triple the number of yellow marbles in the bag.
Mathematics
2 answers:
Usimov [2.4K]4 years ago
8 0

Answer: B,C,E

B.Andrew should add more yellow marbles to the bag.

C.Andrew should remove from the bag 1 green, 1 black, and 2 red marbles.

E.Andrew should triple the number of yellow marbles in the bag.

san4es73 [151]4 years ago
6 0
<span>-Andrew should remove from the bag 1 green, 1 black, and 2 red marbles.
</span><span>-Andrew should add more yellow marbles to the bag.
Andrew should triple the number of yellow marbles in the bag. 
</span><span />
You might be interested in
Which type of variation is modeled in the table?
Mamont248 [21]

Answer:

the answer is probably inverse or joint or combined,really haven't seen this type of variation before

8 0
2 years ago
Zach bought two jet skis for 15,480. He will make 36 payments. How much will each payment be?
anyanavicka [17]

$430 because you divide 15,480 divided by 36 and get your answer

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
A Class 4 truck weighs between 14,000 and 16,000 pounds.
Nady [450]

Answer:

Class 4: This class of truck has a GVWR of 14,001–16,000 pounds or 6,351–7,257 kilograms. Class 5: This class of truck has a GVWR of 16,001–19,500 pounds or 7,258–8,845 kilograms.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
In ΔIJK, i = 11 inches, j = 65 inches and k=70 inches. Find the area of AIJK to the nearest square inch.
earnstyle [38]

Answer:

330

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
50 POINTS Really need help, answer a. b. and c.
AleksandrR [38]

Answer:

a) 1 in : 6 in

b)  P=32 inches

    A =60 inches ^2

c) P=  16 ft

    A = 15 ft ^2

Step-by-step explanation:

The drawing is 6 inches tall, while the real flag is 3 ft tall

Change ft to inches

3 ft * 12 inches/1ft = 36 inches

drawing : real life

  6                 36

 Divide each by 6

  1                    6

The scale is 1 to 6

So for every 1 inch on the drawing, there is 6 inches in real life


b)  P= 2(l+w) = 2(10+6) = 2(16) = 32 inches

    A = l*w = 10*6 =60 inches ^2

C)

The drawing is 10 inches by 6 inches

Multiply by the scale factor of 6

Real life is     60 inches by 36 inches

Divide by 12 to get back to ft

                            5ft    by 3 ft

P= 2(l+w) = 2(5+3) = 2(8) = 16 ft

    A = l*w = 5*3 =15 ft ^2

4 0
3 years ago
Other questions:
  • THERE ARE 3 SANDWICHES, 3 SOUPS, 4 SALADS AND 2 DRINKS. IF EACH STUDENT HAD ONE OF EACH, HOW MANY DIFFERENT COMBINATIONS ARE POS
    15·1 answer
  • The ratio of the lengths of the radil of two spheres is 5 : 8 what is the ratio of the surface area of the smaller sphere to the
    8·1 answer
  • Complete the steps to factor 56x2 – 8x – 7x + 1 by grouping.
    5·1 answer
  • Write a system of linear equations for the graph below
    10·1 answer
  • 4. Molly had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost? 
    5·2 answers
  • X/6.4=4 solve for X it’s for pre al 8th grade
    13·1 answer
  • A gaint kite is contrstrused using bamboo for the edges and diagonals and card for sail. When mapped on the diagram, the ends ar
    13·1 answer
  • I NEED THIS ANSWER ASAP
    15·1 answer
  • The third grade class collected coins for the week.Class one raised 34.00. Class two raised 45.00 .Class three raised 76.00.How
    6·2 answers
  • Which of the lines below has an undefined slope? A B 6 с LO D 5 O A. Line A O B. Line B O C. Line C O D. Line D​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!