1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zolol [24]
3 years ago
14

What is the area of the trapezoid with height 13 units?

Mathematics
2 answers:
lesantik [10]3 years ago
7 0
The area would be 286cm^2.
The formula for finding the area of a trapezoid is \frac{a+b}{2} h

plug in the numbers in the formula:
15+29/2 * 13 = 286 

I hope this helps! :)
~ erudite
Rina8888 [55]3 years ago
6 0
A = 1/2(15+7+15+7)(13)
A= 1/2(44)(13)
A = 286

answer
286
You might be interested in
I don't understand this
babunello [35]
Its DBC, cause two is in that point so you just find the answer choice with those three letters in the right order.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve –9.4 Greater-than-or-equal-to 1.7x + 4.2.
Nutka1998 [239]

Answer:

x≤-8

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the equation of the line that passes through the point (-4, 2) and has a<br> slope of -22
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

This is the best solution for your question

4 0
2 years ago
Transformation !! Photos up above!
dlinn [17]
360 brainliest? Have a nice day
7 0
3 years ago
What is the equation of a line that has a slope of −12 and a y-intercept of 3? Express your answer in slope-intercept form.
Elena L [17]

If given the slope and y-intercept, you can directly get the slope intercept form as

y = -12x + 3

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which correctly uses bar notation to represent the repeating decimal for 6/11?
    15·1 answer
  • Find the measure of each angle indicated
    7·1 answer
  • A circle has a radius of 6 m. what is the circumference of the circle
    15·2 answers
  • Explain how solve 4^(x+3) = 7 using the change of base formula log base b of y equals log y over log b. Include the solution for
    13·1 answer
  • 1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
    8·2 answers
  • Does anyone know what would be the equation for this Emily has $250 in her savings account. She plans to save $15 per week from
    5·2 answers
  • Write an equation that represents the line
    9·1 answer
  • Evaluate the following expression for x=-2 -4x+8+2x+3
    12·1 answer
  • Answer for 2y + 4/x = 10
    12·2 answers
  • (5x + 2)+(7x - 6) equals what
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!