Answer:
$2.48
Step-by-step explanation:
He paid $20 and got $12.56 back so you subtract
20-12.56=7.44
So his total was 7.44 and he bought 3 bags so divide to find the individual price
7.44/3=2.48
So $2.48
Answer:
A,C
Step-by-step explanation:
A and C are spending money, which make them debits
3x + 2y = 3. subtract 3x from both sides, so you get 2y = -3x + 3 . then you divide by 2 to both sides , so you get y = -3/2x + 3/2 .
Divide total price by total weight:
5.25 / 5 = $1.05 per pound
1. x+y+1 (x, y, and 1 are all terms)
2. 1+2