Answer:
<h2>1.80 per pound of strawberries</h2><h2 />
Step-by-step explanation:
8.10 / 4.5 pounds = 1.80 per pound of strawberries
Jabes travels 425.75km per day.
Unit rate is the amount of a certain item related to a single unit of another item.
In the question, we are given that Jabes traveled 3406km in 8 days
We have to find the distances that Jabes travel per day which will be the unit rate of distance per day.
The total distance that jabes traveled in 8 days = 3406 km
Thus, the distance per day jabes traveled can be calculated as:
8 days ⇒3406 km
or, 1 day⇒ 3406/8days = 425.75km
Thus,jabes traveled 425.75 km per day, using the unit rate.
Learn more about the unit rate here:
brainly.com/question/4895463
#SPJ4
True the base of an isosceles triangle are congruent
Answer:
θ = 83°
Step-by-step explanation:
For acute angles, the sine of an angle is the cosine of its complement, and vice versa.
__
sin(θ) = cos(90° -θ) . . . . relation between sine and cosine
sin(θ) = cos(7°) . . . . . . . . given
90° -θ = 7° . . . . . . . . . matching arguments of cos( )
θ = 83° . . . . . . . . . add θ -7° to both sides
To determine the number of those who joined the basketball camp this year, we just have to multiply the number of those who joined last year by the decimal equivalent of the percentage given. That is,
x = 88(1.25)
x = 110
Therefore, there are a total of 110 players for this years basketball camp.