1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verizon [17]
3 years ago
11

Hamid bought 4.5 pounds of strawberries. The total cost of the strawberries was 8.10. How much did each pound of strawberries co

st?
Mathematics
2 answers:
Ray Of Light [21]3 years ago
4 0

Answer:

<h2>1.80 per pound of strawberries</h2><h2 />

Step-by-step explanation:

8.10 / 4.5 pounds = 1.80 per pound of strawberries

Vilka [71]3 years ago
4 0

Answer:

im pretty sure its D hope this helps

You might be interested in
How do you use the law of cosines or law of sines if you are given a=13 m, b=8.5 m, and c=9 m?
Rus_ich [418]
The law of cosines is 
c= square root of a^2 + b^2 - 2ab cos c

the law of sines is
a = b(sin a /sin b)
3 0
3 years ago
Please help me, im so confused it's "Anthony owns a $133,000 brick home in Area B. How much will it cost him to insure the home
ExtremeBDS [4]
Hi The answer is wood frame
8 0
3 years ago
SOMEONE BELP PLEASE LIKE ASAPPP
Natasha_Volkova [10]

Answer:

What is the question?

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Break apart 35 into 30+5=
s344n2d4d5 [400]
30+5=5+30 with commutative property or 30+5=35 
6 0
3 years ago
What is a word problem for this equation -2(-3.5)
Fiesta28 [93]
Every hand you lose in poker cost you -3.50. How much do you make if you win two hands. 
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following expressions represents the verbal description below? the product of x and the sum of 6 and 8 times the sq
    12·1 answer
  • Explain how you used the bar model in exercise 2 to find the problem
    9·1 answer
  • The bright-o-shampoo factory includes 1.078 ounces of vanilla oil in a 6.35 ounce bottle of shampoo. How much of the bottle of s
    12·1 answer
  • 1 tank of propane holds 5 gallons and will last 12 hours. how many gallons of propane is needed for 240 hours.
    11·2 answers
  • John earned three dollars for each lawn he mowed. If he had eight lawns to mow, but forget mow two of them, how much money did h
    10·1 answer
  • Clara writes the following proof for the theorem:if the diagonals of a quadrilateral bisect each other
    12·2 answers
  • Can someone help please
    14·1 answer
  • What is an equation of the line that passes through the points (6,4) and
    10·1 answer
  • Discount City gives a 15% discount on all merchandise on Tuesdays. The sales tax
    6·1 answer
  • How sensitive to changes in water temperature are coral reefs? To find out, scientists examined data on sea surface temperatures
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!