1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LiRa [457]
3 years ago
9

Mae and Luke are players on a game show. Mae has 80 points and Luke has -20 points. How many more points than Luke does

Mathematics
2 answers:
lesya [120]3 years ago
6 0
100 more points. -20+100: 80
Vesna [10]3 years ago
5 0
Mae has 60 more points
You might be interested in
If an arithmetic sequence
goblinko [34]

Answer:

a₄ = 12

Step-by-step explanation:

To obtain the terms in the sequence add 2 to the previous term, that is

a₂ = a₁ + 2 = 6 + 2 = 8

a₃ = a₂ + 2 = 8 + 2 = 10

a₄ = a₃ + 2 = 10 + 2 = 12

5 0
2 years ago
1.<br> What is the unit price of shampoo if a<br> 15-ounce bottle costs $2.79?
Rama09 [41]

Answer:

  • $2.79 per bottle
  • $0.186 per ounce

Step-by-step explanation:

When you talk about "unit price," you need to define the unit of interest. Unit prices on grocery store shelves don't always use the same unit, even for like items. Here it might be convenient to use any of the following as the "unit":

  • 1 bottle
  • 1 ounce
  • 1 pint (16 ounces)
  • 1 cup (8 ounces)

The "unit price" is computed as ...

  unit price = (price for some number of units)/(the number of units)

The "number of units" may be larger, smaller, or equal to 1.

Then the price per cup (8 ounces) would be ...

  unit price = (price for 15 oz)/(15/8 cups) = ($2.79)(8/15)

  = $1.488 per cup

__

The price per ounce would be ...

  unit price = ($2.79)/(15 oz) = $0.186/oz

__

We assume that the unit of interest is probably 1 ounce, but it could be something else. Your grader may expect the value to be rounded to the nearest cent, $0.19 per ounce.

8 0
3 years ago
Jada is evaluating 8 × 3 × 4. She doesn't know the product of 24 and 4 off the top of her head, so she decides to multiply 3 by
siniylev [52]

Answer:

plz explain correctly please

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Convert to cups.<br><br> 9 quarts
arsen [322]
36 cups ........................................

7 0
3 years ago
Name 2 types of subtraction
Anvisha [2.4K]
The terms of subtraction are called minuend and subtrahend
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You are 5 feet tall and cast a 10 foot shadow a flagpole nearby cast a shadow that is 28 feet which equation can you use to solv
    12·1 answer
  • Please plis help me with this equation is for tomorrow put with resolution plis which are in parentheses and written: "squared"
    13·1 answer
  • Which geometric figures are drawn on the diagram?
    11·1 answer
  • I need help with this please​
    10·1 answer
  • Which pair of angles are alternate exterior angles?
    6·2 answers
  • If Mrs. White gets paid $300.00 for working 40 hours, how much did she get paid for 1 hour
    11·2 answers
  • A 7/9 and 0.7<br> B9/7 and 0.7<br> C 7/9 and 0.7<br> D9/7 and 0.777
    13·2 answers
  • Please help me I need to turn in tomorrow please help!!!!
    8·2 answers
  • What should be added to (-10) to get (+10)​
    7·2 answers
  • Will the store manager meet her goal if the sales team sells 80 tablets and 10 laptops? If so, explain If not find how many more
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!