1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kondaur [170]
3 years ago
6

What is three times three added to four times tables

Mathematics
1 answer:
Naya [18.7K]3 years ago
3 0
So 3 *3=9 so 9*4=36 hope I helped
You might be interested in
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!! DUE SOON
Sergio039 [100]

\bf ~~~~~~\textit{initial velocity} \\\\ \begin{array}{llll} ~~~~~~\textit{in feet} \\\\ h(t) = -16t^2+v_ot+h_o \end{array} \quad \begin{cases} v_o=\stackrel{}{\textit{initial velocity of the object}}\\\\ h_o=\stackrel{}{\textit{initial height of the object}}\\\\ h=\stackrel{}{\textit{height of the object at "t" seconds}} \end{cases} \\\\[-0.35em] ~\dotfill\\\\ h=-16t^2+\stackrel{\stackrel{v_o}{\downarrow }}{65}t


now, take a look at the picture below, so for 2) and 3) is the vertex of this quadratic equation, 2) is the y-coordinate and 3) the x-coordinate.


\bf \textit{vertex of a vertical parabola, using coefficients} \\\\ h=\stackrel{\stackrel{a}{\downarrow }}{-16}t^2\stackrel{\stackrel{b}{\downarrow }}{+65}t\stackrel{\stackrel{c}{\downarrow }}{+0} \qquad \qquad \left(-\cfrac{ b}{2 a}~~~~ ,~~~~ c-\cfrac{ b^2}{4 a}\right) \\\\\\ \left( -\cfrac{65}{2(-16)}~~,~~0-\cfrac{65^2}{4(-16)} \right) \implies \left( \cfrac{65}{32}~,~0- \cfrac{4225}{-64}\right)


\bf \left( \cfrac{65}{32}~,~0+ \cfrac{4225}{64}\right)\implies \left( \stackrel{seconds}{2\frac{1}{32}}~~,~~ \stackrel{feet~hight}{66\frac{1}{64}}\right)

6 0
3 years ago
A student solved this problem and said the answer is about 7 quarts. Eddie has paint left over from a project. He has 2 fraction
Ilia_Sergeevich [38]
The answer would be C.
6 0
4 years ago
An orange has about 1/4 cups of juice.Hiw many Oranges are needed to make 2 1/2 cups of juice?
marysya [2.9K]

Answer:

10/4 cups of juice

Step-by-step explanation:

4/4 = 1

so 4/4 + 4/4 = 2

and 1/2 = 2/4

then add

4/4 + 4/4 + 2/4 = 10/4

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve. Be sure to eliminate any extraneous solutions. X= square -2x+48
SOVA2 [1]

Answer: X = 6

Step-by-step explanation:

Substitute the x’s in the equation for the answer options that are provided.

8 0
2 years ago
In 2005, the Summerville Journal had 110,000 subscriptions. The number of subscriptions subsequently decreased by 8% each year.
barxatty [35]

Answer:

The number of subscription will be 26,655 in 2022.

Step-by-step explanation:

In 2005, the number subscription is 110,000 and it is decreased at a rate 8% per year.

After 1 year number of subscription is 110,000- 8% of 110,00

                                                              =110,000(1-8%)

After 2 years  number of subscription is 110,000(1-8%) -8% of 110,000(1-8%)

                                                               =110,000(1-8%)(1-8%)

                                                               =110,000(1-8%)²

After 2 years  number of subscription is 110,000(1-8%)² -8% of 110,000(1-8%)²

                                                               =110,000(1-8%)²(1-8%)

                                                               =110,000(1-8%)³

....

and so on.

After t year the number of subscription is

S(t)=110,000(1-8\%)^t

t= 2022-2005=17 years

\therefore S(t)=110,000(1+0.08)^{17}

          ≈26,655

The number of subscription will be 26,655 in 2022.

6 0
4 years ago
Other questions:
  • What is the standard deviation of 111, 132, 186
    10·1 answer
  • What are the factors of the expression (y-2(x+3
    7·1 answer
  • If 2(2x-10)=32 2x-20=32
    11·1 answer
  • a. Plot the data for the functions f(x) and g(x) on a grid and connect the points. x -2 -1 0 1 2 f(x) 1/9 1/3 1 3 9 x -2 -1 0 1
    10·1 answer
  • PLEASEEEE HELPPP!!!!
    14·1 answer
  • Determine which is the better buy. 3 pounds of pellets for ​$4.95 or 5 pounds of pellets for ​$7.50 The unit price for 3 pounds
    10·1 answer
  • 1. Mark charges $10 an hour to babysit with an additional flat fee of $20 for each babysitting job. He wants to purchase a new g
    13·2 answers
  • Find the missing dimension. Use the scale factor 1 : 12. <br> x is 21 cm
    14·2 answers
  • What is the smallest 6 digit palindrome that is divisible by 99
    7·2 answers
  • Question 13<br> Help please
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!